Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będzie zmiana podatku Belki. To już pewne, podano pierwszy termin
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.02.2024 18:48

Będzie zmiana podatku Belki. To już pewne, podano pierwszy termin

Pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Jedną z wielu przedwyborczych obietnic była zmiana tzw. podatku Belki. Po wielu tygodniach dyskusji i zapewnień, prace nad reformą idą do przodu. Wiceminister finansów przekazał, kiedy konkretnie mają zostać opublikowane pierwsze założenia zapowiadanych zmian.

Reforma podatku Belki

Podatek od zysków kapitałowych - bo tak właściwie nazywa się podatek Belki - został wprowadzony w 2001 roku. Jego nazwa potoczna pochodzi oczywiście od nazwiska ówczesnego ministra finansów, Marka Belki.

Jak przypomina portal biznes.interia.pl, reforma podatku od zysków kapitałowych została zapowiedziana już podczas kampanii wyborczej przez Koalicję Obywatelską. Była to jedna z obietnic zawartych w programie “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu”.

Co z wprowadzeniem euro w Polsce? Jest stanowisko resortu finansów

Kiedy pierwsze założenia?

Zapisy “100 konkretów” przewidywały, że podatek Belki zostanie zniesiony w przypadku tych oszczędności i inwestycji, których kwota nie przekracza 100 tys. zł, powyżej 1 roku. Obecna wysokość podatku to 19 proc.

Z kolei w styczniu minister finansów Andrzej Domański potwierdził na antenie TVN24, że reforma nie zlikwiduje podatku, tylko go ograniczy. Cała reforma - zwana wtedy przez niego “rozwiązaniem” miała z kolei zostać przedstawiona w lutym.

Resort ujawnia

Teraz wiadomo więcej w sprawie reformy niż dotychczas. Na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. przedsiębiorczości, szczegóły dot. reformy ujawnił wiceminister finansów Jarosław Neneman. Jak wynika z jego słów, do końca lutego ma pojawić się wstępna koncepcja zmian w podatku Belki.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Żabka podnosi alarm. Chodzi o jeden z produktów