Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Upływa termin zapłaty ważnego podatku. Trzeba się pospieszyć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.02.2024 14:38

Upływa termin zapłaty ważnego podatku. Trzeba się pospieszyć

Pieniądze w portfelu
Arkadiusz Ziolek/East News

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin płatności ważnego podatku. Jak się okazuje, Polacy mają ostatnie tygodnie na to, by uregulować należność. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będą musieli zapłacić więcej, niż poprzednio. O jaki podatek dokładnie chodzi i do kiedy trzeba go opłacić? Przedstawiamy szczegóły.

Wkrótce upływa termin zapłaty ważnego podatku

Podatek od nieruchomości jest obowiązkową opłatą dla właścicieli domów, mieszkań oraz gruntów. Zgodnie z zasadami trzeba go zapłacić w czterech ratach, w ściśle określonych terminach: do 15 marca, do 15 maja, do 15 września oraz do 15 listopada. Jest jeden wyjątek, kiedy całą kwotę podatku należy uiścić w terminie płatności pierwszej raty. Chodzi tu o sytuację, w której podatek od nieruchomości jest niższy niż 100 złotych.

Zobacz także: Kremacja zwłok czy tradycyjny pochówek? Co jest tańsze?

ZUS przyspieszył wypłaty emerytur. Seniorzy będą zachwyceni

Właściciele nieruchomości mają coraz mniej czasu na opłacenie podatku

Właściciele domów, mieszkań oraz gruntów, których kwota podatku od nieruchomości jest wyższa niż 100 złotych, będą musieli opłacić pierwszą ratę już za trzy tygodnie. Jeśli chodzi o osoby, które mają do zapłaty mniej niż 100 zł, to do 15 marca muszą uiścić całość. 

W styczniu i w lutym urzędy skarbowe rozsyłają do Polaków ważne listy, w których informują o wysokości podatku. Resort finansów przypomina, że jeśli nie ktoś nie otrzyma decyzji co najmniej 14 dni przed terminem płatności, to na dopełnienie tego obowiązku ma wówczas 14 dni od momentu jej doręczenia.

Podatek od nieruchomości poszedł w górę

Jak się okazuje, na podatników w tym roku czeka niemiła niespodzianka. W sierpniu ubiegłego roku zapadła decyzja o podniesieniu maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Warto zaznaczyć, że to dany samorząd decyduje o jego dokładnej wysokości, ale wiele z nich zdecydowało się na jej podniesienie. W związku z tymi zmianami, maksymalna stawka od nieruchomości może wzrosnąć z 1 zł do 1,15 zł. W przypadku gruntów, jest to wzrost z 0,61 zł do 0,71 zł.