Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mało kto wie o tej uldze podatkowej. Można odliczyć pokaźną sumę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.02.2024 09:35

Mało kto wie o tej uldze podatkowej. Można odliczyć pokaźną sumę

Rozliczenie PIT
Arkadiusz Ziolek/East News

Kilka dni temu ruszyło rozliczanie podatku PIT. Polacy mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych, takich jak chociażby ulga na dziecko czy internet. Jest ich dużo więcej, ale okazuje się, że o niektórych podatnicy nie mają pojęcia. Przykładem tego jest korzystna ulga przeznaczona dla członków związków zawodowych. Przedstawiamy szczegóły. 

Ruszyło składanie deklaracji podatkowych PIT

Od 15 lutego Polacy mogą składać deklaracje podatkowe PIT w celu rozliczenia się z fiskusem za 2023 rok. Jak się okazuje, tym razem zdecydowana większość podatników nie będzie mogła liczyć na wysokie zwroty. Na początku ubiegłego roku wiele osób otrzymało naprawdę spore kwoty z tego tytułu, co było spowodowane zamieszaniem z “Polskim Ładem”. 

Średnio na konta Polaków trafiało 1715 złotych, a w tym roku nieliczni mogą spodziewać się dodatkowych pieniędzy. Będą to między innymi seniorzy, którzy otrzymają zwrot podatku pobranego od 13. i 14. emerytury. Sporo osób może także skorzystać z ulg podatkowych, które pozwolą na odliczenie całkiem sporych kwot. 

Zwrot podatku rzędu 14 tysięcy złotych? To nie jest żart

Polacy nie mają pojęcia o tej uldze podatkowej

Polacy mają możliwość skorzystania z rozmaitych ulg podatkowych, a niektóre z nich są mało popularne i wie o nich niewiele osób. Przykładem tego jest ulga dla członków związków zawodowych. Jak podaje money.pl, weszła ona w życie w 2022 roku i jest przeznaczona dla pracowników rozliczających się według skali podatkowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co ważne, nie będą mogły skorzystać z niej osoby, które korzystają z rozliczenia za pomocą podatku liniowego.

Zobacz także: Dodatkowe pieniądze do emerytury dla seniorów. Do wzięcia 2760 zł

Teraz można odliczyć jeszcze większą kwotę

Jeśli dany pracownik chce skorzystać z tej ulgi, musi posiadać dowody wpłat składek członkowskich na rzecz związku zawodowego. W zeznaniu rocznym muszą znaleźć się informacje identyfikujące członka związku, nazwa organizacji związkowej, tytuł i data wpłaty, a także kwota składek.

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku została zwiększona kwota, którą możemy otrzymać w ramach tej ulgi. Podczas rozliczania się z fiskusem za 2023 r. możemy odliczyć opłacone składki w wysokości niższej lub równej 840 złotych, gdzie wcześniej było to jedynie 500 zł.