Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać nawet 3000 zł zwrotu ze skarbówki. Wystarczy zrobić jedną rzecz
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.02.2024 14:09

Można dostać nawet 3000 zł zwrotu ze skarbówki. Wystarczy zrobić jedną rzecz

pieniądze
Biznes Info

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to nie tylko sposób na odłożenie środków na spokojną starość. To również pretekst, by od podatku odliczyć całkiem sporą sumę. Dzięki IKZE może do nas wrócić nawet 3 tysiące złotych. Sprawdzamy, jak to zrobić.

Ulga podatkowa IKZE — dla kogo?

Aby skorzystać z tej ulgi podatkowej nie wystarczy jedynie korzystać z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Sumy przekazane na ten fundusz możemy odliczyć od PIT wówczas gdy:

  • rozliczamy się na zasadach ogólnych według skali podatkowej (12 i 32%),
  • rozliczamy się według podatku liniowego (19%),
  • korzystamy z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Rzecz jasna potrzebujemy również dowodów na wpłaty na IKZE, a odliczeniu podlegają składki z okresu jednego roku.

IKZE pozwala nam również na uniknięcie ”podatku Belki”. Na stronie pit.pl czytamy:

Żeby skorzystać z preferencji i nie płacić podatku, należy wypłacać pieniądze przez co najmniej 5 lat i wypłacić je po po ukończeniu 65. roku życia. Taka wypłata pozwoli na zapłatę 10 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego, bez podatku od dochodów kapitałowych. Jeśli kapitał zostanie wycofany wcześniej, trzeba rozliczyć wypłatę w PIT i dokonać zapłaty podatku dochodowego do urzędu skarbowego.
 

Ulga przysługuje prawie wszystkim. Nawet 1,5 tys. zł podatku mniej

IKZE. Tyle wpłacaliśmy w 2023 roku

To, ile pieniędzy możemy wpłacić na IKZE jest ściśle określone, dlatego mimo że przepisy podatkowe nie ograniczają kwoty odliczeń, na pewno nie przekroczymy tej sumy. 

Wpłaty nie mogą bowiem przekroczyć 1,2-krotności oszacowanego przeciętnego wynagrodzenia. W ubiegłym roku były to kwoty 12 483 zł (dla samozatrudnionych) i 8 322 zł (dla pozostałych).

W 2024 roku w życie weszły nowe limity: 14 083,20 zł  dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, oraz 9 388,80 zł dla pozostałych.
 

W ten sposób można odliczyć składki od podatku

Z ulgi na IKZE możemy skorzystać w trakcie składania PIT. Jednak to, w jaki dokładnie sposób powinniśmy to zrobić, zależy od formy opodatkowania. Przedsiębiorcy rozliczający się liniowo powinni w tym celu skorzystać z formularza PIT-36. Wszyscy pozostali  będą musieli wypełnić również załącznik PIT/O, wraz z PIT-37 (w przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych), PIT-36 (w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych według skali) lub PIT-38 (dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

źródło: super biznes