Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co z kwotą wolną od podatku? Opinia eksperta zaskakuje
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.02.2024 21:19

Co z kwotą wolną od podatku? Opinia eksperta zaskakuje

Pieniądze i Donald Tusk
Iberion/Autorstwa Silar - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=135564495

Kampania wyborcza była czasem składania wielu obietnic przez polityków. Teraz, dwa miesiące po inauguracji nowego rządu, trwają prace nad ich realizacją. Z drugiej strony wciąż prowadzone są dyskusje nad ich sensem - jeden z ekspertów wyraził zaskakującą opinię.

Wyborcze obietnice

Ostatnia kampania wyborcza obfitowała w wiele obietnic wygłaszanych przez polityków. Zarówno ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości, jak i partie opozycyjne, prześcigały się w pomysłach na przekonanie wyborców do oddania głosu na siebie.

4 miesiące po wyborach, a zarazem 2 miesiące po inauguracji nowego rządu i zmiany na szczytach władzy, trwają prace nad realizacją wyborczych obietnic. Nie zawsze jednak budzą one entuzjazm u części komentatorów.

Ważne świadczenie zostało podwyższone. Trzeba spełnić pewien warunek

Co z kwotą wolną od podatku?

Jak podaje serwis money.pl, jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej było podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie wynosi ona 30 tys. zł, zaś ugrupowanie obiecało podniesienie jej do 60 tys. zł w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu.

Początkowo politycy KO wyrażali wątpliwości, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku nastąpi tak, jak obiecano, tj. w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu Donalda Tuska. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził jednak w późniejszym okresie, że “kwota wolna zostanie dowieziona”.

ZOBACZ TAKŻE: Nowa opłata uderzy we właścicieli domów. Rewolucja w UE

Jednocześnie nad pracami w Sejmie (projekt podwyżki już trafił do parlamentu), trwa dyskusja nad samym sensem podwyżki. Opinię na ten temat wyraził w programie “Newsroom” Wirtualnej Polski prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Jego zdaniem, ta konkretna obietnica była “lekkomyślna” i błędna.

Ekspert: Nie ma dobrego rozwiązania

Zdaniem prof. Orłowskiego, spośród rozważanych przez rząd trzech wariantów, najbardziej rozsądne byłoby zlikwidowanie ulg podatkowych przy jednoczesnym podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Takie wyjście ma być najdogodniejsze ze względu na problemy związane z budżetem, ale zostałoby oprotestowane przez osoby korzystające z ulg. Samo uzasadnienie opinii przez profesora jest dużym zaskoczeniem.

Nas po prostu nie stać na jednorazowe wprowadzenie tego, co zostało obiecane i widać, że jest to kłopot dla polityków - stwierdził prof. Orłowski.

źródło: money.pl