Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne świadczenie zostało podwyższone. Trzeba spełnić pewien warunek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.02.2024 13:19

Ważne świadczenie zostało podwyższone. Trzeba spełnić pewien warunek

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Początek roku przyniósł podwyżki w kilku kategoriach. W jednym z podwyższonych wówczas świadczeń zaszło również trochę zmian w kontekście zasad obowiązujących podczas jego pobierania. O co konkretnie chodzi i jak uzyskać te pieniądze?

Noworoczne podwyżki

Rozpoczęcie roku 2024 było wyczekiwanym momentem nie tylko ze względu na Sylwestra i dobrą zabawę, ale również z powodu zmian, jakie weszły w życie z początkiem roku. A tych, zwłaszcza w sferze finansowej, było sporo.

1 stycznia 2024 roku w górę poszła m.in. kwota minimalnej pensji - obecnie wynosi ona 4242 zł brutto. Głośna była również waloryzacja świadczenia 500 plus, a konkretnie - do sumy 800 zł. 

Dobre wieści dla rodziców wcześniaków. Ważne zmiany coraz bliżej

Oprócz podwyżki, także zmiana zasad

Jak zaznacza serwis biznes.interia.pl, jedno ze świadczeń nie tylko ma większą wysokość od początku roku. Chodzi konkretnie o świadczenie pielęgnacyjne, którego obecna wysokość to 2988 zł w miesiącu. Pieniądze może otrzymać opiekun osoby niepełnosprawnej, jeżeli niepełnosprawność ta powstała przed zakończeniem edukacji - czyli 18 lub 25 roku życia (wyższy limit jeżeli edukacja obejmowała szkołę wyższą).

Istotna zmiana w zasadach świadczenia, jaka weszła w życie z początkiem roku, jest niewątpliwą ulgą dla opiekunów. Od początku tego roku mogą oni bowiem pracować bez obawy, że ZUS nie przyzna lub zawiesi im świadczenie. Przeszkodą przestał być również status rolnika.

Jak otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Opiekun osoby niepełnosprawnej, w celu otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, musi złożyć wniosek do lokalnego urzędu. Trzeba do niego załączyć dodatkowo orzeczenie o niepełnosprawności dziecka oraz jego skrócony odpis aktu urodzenia. Urząd podejmie decyzję w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Można dostać 1200 złotych z ZUS. Mało kto wie o tym świadczeniu