Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać 1200 złotych z ZUS. Mało kto wie o tym świadczeniu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.02.2024 19:20

Można dostać 1200 złotych z ZUS. Mało kto wie o tym świadczeniu

Pieniądze
Iberion

Osoby potrzebujące dodatkowych pieniędzy z ZUS mogą być nieźle zaskoczone. Zakład może bowiem wypłacić im 1200 złotych w ramach mało znanego świadczenia. Konieczne jest jedynie spełnienie określonych warunków.

Dodatkowe środki z ZUS

Niektórzy z mieszkańców Polski, będący w trudnej sytuacji materialnej, potrafią spędzić na poszukiwaniu nowych źródeł pieniędzy wiele dni. Bardzo często zdarza się niestety, że większość znajdowanych przez nich ofert okazuje się być oszustwami.

Tymczasem, jak podaje serwis o2.pl, okazuje się, że nie muszą wcale poszukiwać daleko. Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada bowiem w swojej ofercie świadczenie, które może wydatnie pomóc osobom w potrzebie.

Dodatkowa emerytura dla seniorów. Nowe przepisy już niebawem

1200 złotych dla potrzebujących

W tym konkretnym przypadku, osoby poszukujące nowej pracy mogą skorzystać z renty szkoleniowej. Jest to świadczenie, o którym wie niewiele osób - zauważa to nawet sam ZUS, bowiem ze słów cytowanej przez serwis o2.pl rzeczniczki dolnośląskiego oddziału Zakładu, Iwony Kowalskiej-Matis, na Dolnym Śląsku od kilku lat nie wypłacano tego typu renty.

Osoba, której przyznana zostanie renta szkoleniowa, może liczyć na 1200 zł z ZUS. Do jej uzyskania konieczne jest posiadanie orzeczenie lekarskie od lekarza orzecznika bądź komisji ZUS. Badane jest zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne wnioskującego.

Konieczne spełnienie warunków

Rentę szkoleniową, która może zostać przeznaczona na przekwalifikowanie, uzyskają tylko te osoby, które są niezdolne do pracy. Trzeba jednak posiadać odpowiednią liczbę okresów składkowych oraz nieskładkowych. 

Konkretne wymagania są uzależnione od wieku osoby - powstanie niezdolności przed 20. urodzinami to konieczność posiadania 1 roku. Orzeczenie niezdolności do pracy po 30. urodzinach rodzi już wymaganie posiadania 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

źródło: o2.pl

ZOBACZ TAKŻE: Zmieniają kwotę wolną od podatku. Projekt trafił do Sejmu