Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmieniają kwotę wolną od podatku. Projekt trafił do Sejmu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.02.2024 15:49

Zmieniają kwotę wolną od podatku. Projekt trafił do Sejmu

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Po tygodniach ciszy, w końcu ruszają prace nad podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Projekt odpowiedniej ustawy w końcu pojawił się na stronie Sejmu. Kto może najwięcej zyskać na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku?

Projekt w Sejmie

Jak donosi serwis o2.pl, do Sejmu trafił projekt ustawy zwiększający kwotę wolną od podatku. Obecnie wynosi ona 30 tys. zł w ciągu roku, a projekt podnosi ją dwukrotnie - po wprowadzeniu zmian, wynosiłaby ona aż 60 tys. zł.

Projekt ustawy jest kolejnym etapem na drodze ku podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Wszystko zaczęło się podczas ostatniej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, gdy ten postulat ogłosiła Koalicja Obywatelska.

Będzie rewolucja w przelewach. Parlament Europejski już zdecydował

Kto skorzysta najbardziej?

Podniesienie kwoty wolnej od podatku przede wszystkim przyniesie oddech tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale też są zatrudnieni na umowę o pracę bądź zlecenie. Według cytowanego przez portal o2.pl koordynatora zespołów księgowych Ifirma Tomasza Petryszaka, podatnicy zyskają na tym aż 7,2 tys. zł w skali roku.

Kwotą graniczną w przypadku nowej kwoty wolnej od podatku wynoszącej 60 tys. zł będzie 6080 zł brutto w przypadku pracowników - poniżej tej sumy nie zapłacą oni podatku. Spośród emerytów podatku nie płaciliby ci, którzy miesięcznie otrzymują świadczenie do kwoty 5 tys. zł brutto.

Nie tylko pracownicy

Paradoksalnie, podwyżka kwoty wolnej od podatku ma swoje plusy również dla pracodawców. Ma to bowiem doprowadzić do zmniejszenia kosztów zatrudnienia i obniżenia presji co do podwyżek pensji pracowników.

źródło: o2.pl

ZOBACZ TAKŻE: Zwrot podatku z 13. i 14. emerytury. Wiadomo, komu się należy