Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot podatku z 13. i 14. emerytury. Wiadomo, komu się należy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.02.2024 14:41

Zwrot podatku z 13. i 14. emerytury. Wiadomo, komu się należy

Seniorka, pieniądze
Zofia i Marek Bazak/East News

Okazuje się, że emeryci już niebawem będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze. Ma to związek z ostatnimi wypłatami 13. i 14. emerytury, od których została pobrana zaliczka na podatek dochodowy. W najbliższym czasie otrzymają zwrot tych środków. Wiadomo, jakie kwoty trafią do seniorów.

Już niebawem emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Wielu seniorów pobiera niewysokie świadczenia emerytalne, więc z niecierpliwością czekają na podwyżki i rozmaite dodatki, które im przysługują. Z pewnością ucieszy ich wiadomość, że niedługo będą mogli liczyć na dodatkowe środki.

Chodzi tu dokładnie o zwrot podatku, którzy został pobrany od trzynastej i czternastej emerytury wypłacanych w ubiegłym roku. Dodatkowe pieniądze będą przysługiwały osobom, które pobierają świadczenie nie wyższe niż 2500 złotych. Zeszłoroczne dochody seniora nie mogą przekraczać 30 tys. zł.

Miliony Polaków dostaną pilne listy z ZUS-u. W środku ważne dokumenty

Wiadomo, kiedy pieniądze trafią na konta seniorów

Do otrzymania zwrotu nie jest potrzebne składanie żadnego dodatkowego wniosku. Jeśli seniorom zależy na tym, by szybko otrzymać pieniądze, to powinni sprawdzić, czy w ich rozliczeniu przygotowanym przez skarbówkę wszystko się zgadza, a następnie je zaakceptować. Co ważne, urząd skarbowy będzie miał 45 dni na to, by przekazać pieniądze, ale w przypadku niewysokich kwot, przelewy mogą dotrzeć już w kilka dni.

Zobacz także: Seniorka pracowała 61 lat. Zaskakujące, jaką dostaje emeryturę

Ile pieniędzy w ramach zwrotu otrzymają seniorzy?

Należy pamiętać, że nie wszyscy seniorzy otrzymają zwrot podatku w takiej samej wysokości. Kwota będzie zależała od tego, jakie świadczenie emerytalne przysługuje danemu seniorowi. Na przykład, jeśli osoba co miesiąc otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 500 złotych brutto, to otrzymają 78 złotych. W przypadku świadczenia w wysokości 2100 złotych, zwrot wyniesie aż 413 złotych.