Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Złe wieści dla tysięcy rodziców. Mogą stracić ważną ulgę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.02.2024 15:36

Złe wieści dla tysięcy rodziców. Mogą stracić ważną ulgę

Pieniądze
Biznes Info

Jedną z najczęściej stosowanych ulg podatkowych jest ta dla samotnych rodziców. Część potencjalnych beneficjentów jej jednak nie dostanie. Dlaczego? Decyzja ma zależeć od interpretacji urzędników, a nie przepisów. Sytuacja wygląda absurdalnie.

Tym rodzicom nie przysługuje już ulga podatkowa

Pojęcie ”samotny rodzic” nie wydaje się szczególnie skomplikowane. Okazuje się jednak, że może być źródłem niejasności, a przez to utraty ulgi podatkowej. W przepisach czytamy, że samotnym rodzicem jest panna/kawaler, wdowa/wdowiec lub osoba rozwiedziona. Urzędnicy jednak dodają, że aby przysługiwała nam ulga podatkowa z tego tytułu, trzeba rzeczywiście wychowywać dzieci bez wsparcia drugiego rodzica.

Według tej interpretacji samotnym rodzicem nie jest matka lub ojciec, z którym dziecko mieszka zgodnie z decyzją sądu, jeśli według ugody mediacyjnej drugi rodzic opiekuje się nim około trzy dni w tygodniu.

Czy według tej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej weekendowy wyjazd to już dostateczne rozwiązanie problemu?
 

Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Smutne, ile dostaje

Opieka naprzemienna nie, ale konkubinat jak najbardziej

Z istoty pojęcia „osoby samotnie wychowującej dziecko” wynika, że jest to osoba, która w określonej sytuacji, w określonym czasie zupełnie sama (bez udziału drugiej osoby) zajmuje się wychowywaniem dziecka, stale troszczy się o jego byt materialny i rozwój emocjonalny.  Ulga nie powinna mieć zatem zastosowania do osoby, która wychowuje dziecko lub dzieci wspólnie z drugim rodzicem. Dotyczy to też sytuacji, gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną, tłumaczył dyrektor KIS, cytowany przez portal prawo.pl

Wytłumaczenie to mogłoby zostać uznane za słuszne, gdyby nie decyzja dyrektora KIS z ubiegłego roku, według której samotnym rodzicem jest np. matka mieszkająca z dzieckiem, ale również z nowym partnerem

Nieformalny związek nie w tym ujęciu znaczenia i nie wpływa na decyzję o przyznaniu ulgi dla samotnych rodziców, ponieważ ”to nie konkubent wychowuje dziecko”. Przemilczano tutaj fakt czasu z nim spędzanego i prawdopodobnych środków finansowych przeznaczanych na jego utrzymanie.
 

Ulga podatkowa — dla kogo?

Ekspertka podatkowa, Paola Cabaj z Vialto Partners, w rozmowie z portalem prawo.pl zauważyła, że utrzymywanie kontaktu z drugim rodzicem przez dziecko, nie powinien automatycznie pozbawiać prawa do ulgi. Przepisy dotyczące ulgi podatkowej dla samotnych rodziców pozostają jednak na tyle niejasne, że ostateczna decyzja w obecnej sytuacji leży po stronie pracownika urzędu skarbowego.

źródło: super biznes