Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rusza nowy program rządowy. Można dostać prawie 50 tys. zł
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 16.02.2024 21:42

Rusza nowy program rządowy. Można dostać prawie 50 tys. zł

pieniądze
Pixabay/PhotoMIX-Company

Już w tym roku ruszy nowy rządowy program. Dofinansowanie może wynieść nawet 47 tysięcy złotych na osobę. Kto skorzysta? Oto szczegóły programu ”Moja elektrownia wiatrowa”.

Kolejne dofinansowanie dla właścicieli domów

W ostatnim czasie ponownie ruszyły wypłaty z programu ”Czyste Powietrze”. To jednak nie jedyne środki, jakie mogą otrzymać właściciele domów, by przekształcić budynek w bardziej ekologiczny. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że jeszcze w tym roku ma ruszyć program dofinansowania do instalacji wiatrowych. Wiemy, kto może ubiegać się o przyznanie środków z ”Mojej elektrowni wiatrowej”.
 

Emerytura w wieku 50 lat? ZUS wydał komunikat

Trzeba spełnić warunki

Program "Moja elektrownia wiatrowa" dedykowany jest właścicielom, a także współwłaścicielom domów mieszkalnych. Oznacza to, że na dofinansowanie nie mogą liczyć osoby ubiegające się o nie z tytułu własności domków letniskowych, rekreacyjnych, budynków wykorzystywanych sezonowo i w celach gospodarczych.

Warunki musi spełnić również sam wiatrak, który zamierzamy ”dofinansować”. Przede wszystkim musi on zostać zbudowany na budynku mieszkalnym albo na działce przy nim, nie może być wyższy niż 30 m, a moc moc mikroelektrowni nie może przekraczać 20 kW. Co więcej, instalacja musi być nowa, a zatem wyprodukowana nie wcześniej niż 24 miesiące przed montażem i pracować co najmniej przez 5 lat.
 

Prawie 50 tysięcy złotych

Według zapowiedzi pula środków przeznaczonych na dotacje własnej mikro elektrowni wiatrowej wyniesie aż 400 milionów. Pieniądze mają zostać przeznaczone na sfinansowanie 50% kosztów związanych zarówno z zakupem, jak i montażem turbiny wiatrowej oraz magazynu energii.

Dofinansowanie magazynu może wynieść do 17 tysięcy złotych  (do 6 tys. zł/1 kWh), natomiast samej instalacji wiatrowej, nawet 30 tysięcy złotych (do 5 tys. zł/1 kW).

źródło: radioZET