Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci mają szanse na dodatkowe pieniądze. 230 zł więcej w miesiącu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.02.2024 10:28

Emeryci mają szanse na dodatkowe pieniądze. 230 zł więcej w miesiącu

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Nadchodząca waloryzacja podniesie wysokość wszystkich świadczeń wypłacanych seniorom. Dla niektórych, wiosenna podwyżka to jednak za mało, przez co poszukują oni dodatkowych źródeł pieniędzy. Okazuje się, że w dość prosty sposób mogą otrzymać dodatkowe 230 zł do emerytury w miesiącu.

Waloryzacja emerytur już za rogiem

Do tradycyjnej waloryzacji, która będzie miała miejsce na początku marca, pozostało już mniej niż 14 dni. Jak przypomina serwis gs24.pl, tegoroczna waloryzacja ma wynieść 12,3 proc. według rządowych szacunków.

Emeryci nie mają co liczyć na podwyżkę świadczeń tak wysoką jak w zeszłym roku. Wtedy wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,6 proc., co było niemalże określane jako rekord. Tegoroczna podwyżka ma podnieść wysokość brutto minimalnej emerytury do kwoty 1750,30 zł.

Można dostać nawet 822 zł, ważny termin. Polacy składają wnioski

Dodatkowe środki dla emerytów

Są jednak osoby, które pomimo podwyżki decydują się na poszukiwanie dodatkowych źródeł pieniędzy do emerytury. Powody takich działań mogą być naprawdę różne.

Okazuje się, że nie trzeba daleko szukać. Seniorzy mogą bowiem otrzymać dodatkowe 230 zł do emerytury, co przekłada się na sumę 2760 zł w skali roku. Tradycyjnie, środki można otrzymać jedynie na wniosek.

Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze do emerytury?

Na powyższym kończą się jednak proste rzeczy. 230 zł przekazywane w ramach świadczenia ratowniczego mogą otrzymać ci, którzy byli ratownikami górskimi bądź członkami ochotniczej straży pożarnej. Trzeba jednak mieć wymagany staż służby (25 lat dla panów, 20 lat dla pań) oraz udokumentowane uczestnictwo w akcjach.

Wniosek o przyznanie świadczenia składany jest do powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Załącznikiem obowiązkowym jest oświadczenie dot. działalności emeryta w strukturach ratowniczych, podpisane przez trzy osoby. Jedna z nich musi mieć w swoim życiorysie pełnienie funkcji publicznych.

źródło: gs24.pl

ZOBACZ TAKŻE: Można dostać 1200 złotych z ZUS. Mało kto wie o tym świadczeniu