Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy muszą poinformować o tym ZUS. Termin mija lada dzień
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.02.2024 09:12

Seniorzy muszą poinformować o tym ZUS. Termin mija lada dzień

List z ZUS
BiznesINFO

Wraz z końcem lutego mija ważny termin dla emerytów i rencistów. Są oni zobowiązani do przekazania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych konkretnych danych co do swoich przychodów. Są jednak tacy, co nie muszą tego czynić.

Dodatkowe pieniądze do emerytury z ZUS

Spora część seniorów poszukujących dodatkowych źródeł pieniędzy do swojego świadczenia emerytalnego, decyduje się na dorabianie do swojego świadczenia. W ten sposób mogą zwiększyć ilość środków, którymi dysponują w miesiącu.

Jak jednak podaje serwis money.pl, możliwość dorabiania niesie ze sobą dodatkowe zasady, których seniorzy muszą bezwzględnie przestrzegać. W innym wypadku ryzykują bardzo poważne konsekwencje dla siebie i otrzymywanego świadczenia.

1300 złotych miesięcznie dla każdego. Co dalej ze świadczeniem?

Ważny termin ZUS tuż za rogiem

Jedną z zasad, która obowiązuje emerytów w przypadku dorabiania, jest konieczność informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o otrzymywanych dochodach do 29 lutego bieżącego roku. Na szczęście nie muszą tego robić osobiście - informacje przekazują bowiem ich pracodawcy, jeżeli są zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Dlaczego jednak jest to konieczne w przypadku emerytów? Otóż ZUS potrzebuje tych informacji, aby podjąć decyzję co do wypłacanego świadczenia emerytalnego tychże osób. Jeżeli zarobki dorabiającego emeryta przekraczają 70 proc. średniej krajowej, Zakład zmniejszy wypłatę; z kolei przekroczenie poziomu 130 proc. spowoduje jej zawieszenie.

Obowiązek przekazywania ZUS informacji nie obejmuje wszystkich

Obowiązek przekazywania ZUS informacji co do przychodzącej pensji spoczywa tylko na konkretnej grupie emerytów. Chodzi o tych seniorów, którzy nie osiągnęli wymaganego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn).

Pozostali emeryci nie muszą się obawiać o limity dorabiania - ich emerytury będą bezpieczne, nawet jeżeli zarabiają znacznie ponad wymienione wyżej kwoty. Jedynym wyjątkiem są ci seniorzy, którzy otrzymują wyrównanie do minimalnej emerytury - jeżeli pensja przewyższa kwotę wyrównania, to nie będzie ono wypłacane.

źródlo: money.pl

ZOBACZ TAKŻE: Ile wyniesie 13. emerytura w tym roku? Znamy konkretne wyliczenia