Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 1300 złotych miesięcznie dla każdego. Co dalej ze świadczeniem?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.02.2024 21:40

1300 złotych miesięcznie dla każdego. Co dalej ze świadczeniem?

Kobieta, portfel, pieniądze
Zofia i Marek Bazak/East News

Już jakiś czas temu mówiło się o wprowadzeniu rewolucyjnego świadczenia, które przysługiwałoby wszystkim Polakom. Sensacyjny program miał być w Polsce dwuletnim eksperymentem, ale finalnie się nie odbył. Co dalej z tym pomysłem? Autor programu wyjaśnia. 

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to rewolucyjny pomysł, który zakłada wypłatę świadczenia pieniężnego przeznaczonego dla wszystkich obywateli w wieku produkcyjnym, bez względu na ich dochody i zatrudnienie.

Celem takiego rozwiązania jest przede wszystkim zapewnienie wszystkim ludziom podstawowych potrzeb egzystencjalnych. Jak się okazuje, świadczenie jest już testowane w krajach takich jak Finlandia czy Kanada.

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Wiadomo, o ile wzrośnie

1300 zł dla każdego? Testy sensacyjnego świadczenia nie doszły do skutku

Jak przypomina dziennik “Fakt”, jakiś czas temu były plany na wprowadzenie takiego rozwiązania także w naszym kraju. Eksperyment miał zostać przeprowadzony w kilku gminach w województwie warmińsko-mazurskim. Ich mieszkańcy mieli otrzymywać 1300 złotych miesięcznie przez dwa lata. Warto podkreślić, że nie miałoby znaczenia, czy te osoby pracują i zarabiają, czy są bezrobotne. Okazuje się jednak, że testy świadczenia finalnie się nie odbyły. 

Zobacz także: Wyjątkowe promocje w Dino. Nie można tego przegapić

Wiadomo, dlaczego eksperyment się nie odbył. Co dalej z 1300 zł dla każdego

“Fakt” postanowił dowiedzieć się, jakie były przyczyny tego, że eksperyment ten się nie powiódł. Dziennik wskazuje, że świadczenie nie weszło w życie dlatego, że zabrakło pieniędzy na zapewnienie wypłat dla mieszkańców.

Jest zgoda Komisji Europejskiej, ale tylko na sfinansowanie części badawczej. To jednak tylko 10 proc. wartości projektu. Na wypłaty dla mieszkańców pieniędzy nie ma - przekazał redakcji “Faktu” dr Maciej Szlinder, który był zaangażowany w eksperyment.