Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny komunikat ws. PPK. Wcześniej zapowiadano duże zmiany
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.02.2024 08:57

Ważny komunikat ws. PPK. Wcześniej zapowiadano duże zmiany

Pieniądze z ZUS, emerytura
BiznesINFO

Według swoich przedwyborczych zapowiedzi, Koalicja Obywatelska wskazywała na konieczność reformy jednego z nowszych elementów systemu oszczędzania na emeryturę. 4 miesiące po wyborach, Ministerstwo Finansów opublikowało nowe informacje dotyczące tejże kwestii.

Przedwyborcze sygnały

Podczas kampanii wyborczej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi padały zapowiedzi dotyczące różnych kwestii gospodarczych. Jak podaje serwis wiadomosci.radiozet.pl, jedną z nich było sygnalizowanie przez Koalicję Obywatelską chęci zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują jako element tzw. III filaru systemu emerytalnego w Polsce. Jest to program, w którym uczestnictwo jest dobrowolne - z drugiej jednak strony, wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat są automatycznie zgłaszane do PPK bez wyjątków. Samodzielne zgłoszenia są wymagane w przypadku osób od 55 do 70 lat.

Ile wyniesie waloryzacja? Emerytura wyższa nawet o 192 zł

Sukces był mierny

Pomysł PPK wprowadzony za rządów Prawa i Sprawiedliwości okazał się miernym sukcesem pod względem popularności. Spośród wszystkich osób, które mogły wziąć udział w PPK, tylko 30 proc. z nich zdecydowało się na dodatkową formę oszczędzania do emerytury i bierze udział w programie.

Nie był to jednak impuls, który skłonił KO do sygnalizowania zmian w tym temacie. Konkretne reformy PPK miałyby objąć sposób, w jaki są inwestowane pieniądze oszczędzane w ramach programu. 40 proc. środków objętych częścią aukcyjną programu jest inwestowanych w akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

Ministerstwo ogłasza plany

W czwartek ukazał się komunikat Ministerstwa Finansów, rzucający więcej światła na plany rządu, w skład którego wchodzi Koalicja Obywatelska. Informacja dotyczyła kwestii funduszy inwestycyjnych na polskim rynku kapitałowym.

W treści komunikatu znalazł się jednak fragment dotyczący Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wynika z niego, że minister finansów Andrzej Domański nie planuje reformować tego programu.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl

ZOBACZ TAKŻE: Znany bank częściowo wycofuje się z Polski. Decyzja już zapadła