Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 13. emerytury nie dla wszystkich. Ci seniorzy nie mają szans
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.02.2024 12:35

13. emerytury nie dla wszystkich. Ci seniorzy nie mają szans

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Nadchodząca wiosna zwiastuje nie tylko waloryzację świadczeń, ale również i wypłatę 13. emerytury. Niestety, okazuje się, że nie każdy senior kwalifikuje się do otrzymania dodatkowych pieniędzy do swojego świadczenia.

Wiosenny kalendarz świadczeń - kiedy 13. emerytura?

Koniec zimy i początek wiosny to tradycyjnie ważne miejsce w kalendarzu świadczeń w Polsce. Na początku marca ma miejsce waloryzacja świadczeń, zaś jak przypomina portal wiadomosci.radiozet.pl - w kwietniu do rąk seniorów trafi trzynasta emerytura.

Tegoroczna waloryzacja ukształtowała się ostatecznie na poziomie 12,12 proc. Oznacza to, że minimalna emerytura wzrośnie do kwoty brutto 1780,96 zł - seniorzy “na rękę” dostaną sumę 1620,67 zł. Tyle samo będzie wynosić zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura.

Co z rentą wdowią? W końcu ujawniono stawki

Nie wszyscy dostaną 13. emeryturę

O ile od dłuższego czasu jest jasne, że nie wszyscy emeryci otrzymują 14. emeryturę, tak ograniczenia w kontekście “trzynastki” mogą być sporym zaskoczeniem. W tym przypadku nie ma bowiem takiego kryterium finansowego, jak przy wypłatach “czternastki”.

Okazuje się jednak, że faktycznie - niektóre osoby są wyłączone z przywileju otrzymania 13. emerytury i pieniędzy nie mogą otrzymać. Wszystko jest jednak spowodowane drobnymi różnicami, które dotyczą konkretnych osób, w porównaniu z resztą społeczeństwa.

 

Oni nie mogą otrzymać 13. emerytury

13. emerytura nie przysługuje jedynie dwóm grupom osób. Pierwszą z nich są… sportowcy, którzy otrzymują “emeryturę olimpijską”. Tym potocznym określeniem nazywane jest świadczenie, które przyznaje się osobom z wybitnymi osiągnięciami na polu sportowym.

Drugą z kolei z grupą bez szans na 13. emeryturę są z kolei sędziowie w stanie spoczynku. Oni z kolei pobierają emeryturę z innego źródła, niż Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, przez co nie mogą otrzymać “trzynastki”.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl

ZOBACZ TAKŻE: Fatalne wieści dla emerytów. Tyle mają wynieść czternaste emerytury w tym roku