Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fatalne wieści dla emerytów. Tyle mają wynieść czternaste emerytury w tym roku
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.02.2024 09:13

Fatalne wieści dla emerytów. Tyle mają wynieść czternaste emerytury w tym roku

Pieniądze w ręku
Iberion

Tegoroczne 14. emerytury mogą być niemiłą niespodzianką dla tysięcy emerytów kwalifikujących się do otrzymania tego świadczenia. Pieniędzy może być bowiem mniej, niż w zeszłym roku. W jaki sposób jest to w ogóle możliwe? Na ile mogą liczyć seniorzy w tym roku?

Problem 14. emerytury. Tyle mają wynieść czternaste emerytury w 2024 roku

14. emerytura jest świadczeniem bardzo podobnym do “trzynastki”. Została ona wprowadzona w życie w 2021 roku jako świadczenie jednorazowe. Jak przypomina portal fakt.pl, w zeszłym roku drogą ustawową zmieniono charakter świadczenia na stały.

Tak jak 13. emerytura, “czternastka” jest przyznawana w określonym momencie roku, w kwocie równej minimalnej emeryturze. Podlega również waloryzacji, ale jednocześnie posiada próg w wysokości 2900 zł brutto emerytury, powyżej którego działa zasada “złotówka za złotówkę".

Nie każdy dostanie 13. emeryturę. Wiadomo, kto nie otrzyma pieniędzy

Ten rok będzie gorszy. 14 emerytury mogą być niższe

Biorąc pod uwagę te czynniki, nietrudno się domyślić, że tegoroczna 14. emerytura wyniesie tyle samo, ile minimalna kwota świadczenia emerytalnego po waloryzacji. Mowa zatem o kwocie ok. 1770 zł przy waloryzacji ok. 11,6 proc.

Jest to jednocześnie bardzo niekorzystna wiadomość dla wszystkich seniorów. Oznacza to bowiem, że dostaną znacznie mniej środków w ramach “czternastki”, niż w zeszłym roku - nawet, jeżeli ich emerytura nie przekracza 2900 zł brutto.

Ile wyniosą 14-stki? Takie kwoty mogą dostać emeryci. Wszystko przez jedną decyzję

Wspomniana na samym początku artykułu ustawa zawiera bowiem dodatkową prerogatywę przysługującą rządowi, która nie zobowiązuje do utrzymania kwoty “czternastki” na poziomie minimalnej emerytury. Rada Ministrów może rozporządzeniem podnieść wysokość świadczenia do dowolnego poziomu.

W zeszłym roku rząd Mateusza Morawieckiego skorzystał z tej możliwości przed wyborami. Wówczas kwota 14. emerytury wyniosła 2650 zł, a wypłaty nastąpiły przed wyborami parlamentarnymi. Jeżeli w tym roku rząd koalicyjny nie wyda analogicznego rozporządzenia, świadczenie będzie niższe o blisko tysiąc złotych w porównaniu z zeszłym rokiem.

źródło: fakt.pl

ZOBACZ TAKŻE: Renta rodzinna z ZUS i KRUS jednocześnie? Przepisy stawiają sprawę jasno