Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek dla bezrobotnych i dodatek aktywizacyjny pójdą w górę. Wiemy o ile
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.02.2024 20:06

Zasiłek dla bezrobotnych i dodatek aktywizacyjny pójdą w górę. Wiemy o ile

pieniądze
Pixabay/adnovak

Jak wiele innych świadczeń, także zasiłek dla bezrobotnych i dodatek aktywizacyjny wzrosną w 2024 roku. Ile wyniosą i kto otrzyma pieniądze? Sprawdzamy szczegóły.

Tym osobom przysługuje dodatek aktywizacyjny

Po dodatek aktywizacyjny mogą zgłosić się osoby, które zarejestrowały się w urzędzie pracy, a także został im przyznany zasiłek dla bezrobotnych. Dotyczy to sytuacji, w której samodzielnie znaleźliśmy pracę, jednak w niepełnym wymiarze czasu i jednocześnie zarabiamy mniej niż pensję minimalną. Wówczas możemy otrzymać dodatek aktywizacyjny — nie będzie on jednak wyższy niż połowa zasiłku dla bezrobotnych.

Obecnie wynosi on maksymalnie 745, 95 zł brutto, jednak od 1 czerwca zostanie podniesiony do 830, 98 zł brutto.
 

550 zł dla każdego. Bez względu na wiek, ale trzeba się śpieszyć

Kto dostanie zasiłek dla bezrobotnych?

Aby móc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim nie można oczywiście być osobą zatrudnioną — ani na umowę o pracę, ani zlecenie, ani o dzieło — ani prowadzącą własną działalność gospodarczą. Jednocześnie trzeba jednak wykazać, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy pracowaliśmy przez co najmniej 12 z nich. W tym czasie nie mogliśmy również przebywać na bezpłatnym urlopie dłużej niż przez 30 dni łącznie.

O przyznanie świadczenia powinniśmy starać się w urzędzie pracy.
 

Tyle wyniesie zasiłek po podwyżkach

Należy pamiętać, że wysokość zasiłku nie jest jednolita. To, ile dostaniemy pieniędzy, zależy od ilości przepracowanych lat. 100% zasiłku przewidziane jest dla osób pracujących od 5 do 20 lat. Obecnie jest to suma 1491,90 zł brutto.

Jeśli pracowaliśmy dłużej niż 20 lat, możemy oczywiście liczyć na więcej — wówczas będziemy otrzymywać 120% zasiłku przez pierwsze trzy miesiące, czyli 1790,30 zł brutto. Po tym okresie jednak na konto będzie trafiać jedynie 1406 zł brutto.

Natomiast osoby, których staż pracy jest krótszy niż 5 lat, otrzymają jedynie 80% świadczenia. Przez pierwsze trzy miesiące będzie to dokładnie 1193,60 zł brutto, a później już jedynie 973,30 zł brutto.

Zgodnie ze styczniowymi danymi GUS o wskaźniku inflacji, świadczenia zostaną podniesione o 11,4%. Stanie się to 1 czerwca 2024 roku. Po tej dacie podstawowe świadczenie wyniesie 1661,98 zł brutto, czyli o 170,08 zł więcej niż obecnie. Po pierwszych trzech miesiącach będzie to 1305,16 zł brutto.

źródło: fakt.pl