Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie każdy dostanie 13. emeryturę. Wiadomo, kto nie otrzyma pieniędzy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.02.2024 17:56

Nie każdy dostanie 13. emeryturę. Wiadomo, kto nie otrzyma pieniędzy

pieniądze
Pixabay/Łukasz

Seniorzy z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury, która zasili ich budżet domowy i wesprze ich w czasach szalejącej drożyzny. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy emeryci będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze, bowiem jest pewna grupa, której to świadczenie się nie należy.

13. emerytura. Seniorzy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

Spora część seniorów w Polsce może liczyć na niewysokie emerytury, które często nie wystarczają im na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W związku z tym, zdecydowana większość z nich z niecierpliwością czeka na coroczną waloryzację czy też na wypłatę trzynastej emerytury.

Trzynastki zaczęły być przyznawane już w 2019 roku i są przeznaczone dla szerokiej grupy seniorów, w tym także dla osób uprawnionych do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jak się okazuje, nie wszyscy będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze.

Skarbówka skontroluje Polaków. Nowe prawo już niebawem

Ile wynosi trzynasta emerytura?

Jeśli chodzi o wysokość trzynastki, to jest ona ustalana na podstawie wysokości emerytury minimalnej. W związku z tym, świadczenie ulega corocznej waloryzacji, która obywa się zawsze w marcu. Tegoroczna wypłata wyniesie 1782 zł brutto, więc seniorzy otrzymają 1407,78 zł na rękę. Pieniądze zostaną wypłacone w kwietniu, tak jak co roku. Co ważne, emeryci nie muszą dopełniać żadnych dodatkowych formalności, co jest ogromnym ułatwieniem.

Zobacz także: Polaków czeka niespodzianka ze skarbówki. Jest pewien warunek

Te osoby nie dostaną 13. emerytury

Jak się okazuje, nie wszyscy seniorzy będą mogli liczyć na wypłatę dodatkowych pieniędzy w ramach trzynastej emerytury. Środki nie trafią do osób, których świadczenie zostało zawieszone przez przekroczenie limitów dorabiania do emerytury. Dotyczy to seniorów, którzy dorabiają do swojego świadczenia, ale nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Trzynastki nie otrzymają również sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku, a także beneficjenci, którym należy się tzw. emerytura olimpijska