Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Czternasta Emerytura

Czternasta Emerytura

Czternasta emerytura – co to jest?

Czternasta emerytura to jedno ze świadczeń socjalnych przyznawanych przez ZUS niektórym emerytom i rencistom. Podobnie jak wcześniejsza trzynasta emerytura, jest to element świadczenia emerytalnego które wypłacane jest ponadnormatywnie – czyli w kontrze do comiesięcznych wypłat.

Konieczność wprowadzenia trzynastej i czternastej emerytury do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych uzasadnia się postępującą inflacją i rozwarstwieniem społecznym. Rządzący wraz z oficjelami ZUS komentują, że w przypadku najbiedniejszych emerytów, kwota świadczenia podstawowego nie jest wystarczająca dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (żywność i leki).

Czternasta emerytura – ile wyniesie? Dla kogo?

Trzynasta emerytura to świadczenie dodatkowe, które przysługuje wszystkim emerytom i rencistom, bez względu na poziom osiąganych dochodów. W przypadku czternastej emerytury jest jednak nieco inaczej, bowiem przysługuje ona wyłącznie osobom najbiedniejszym.

Czternasta emerytura zostanie przyznana tym świadczeniobiorcom, których świadczenie podstawowe oscyluje pomiędzy 2 900 złotych a 4 438,44 złotych brutto miesięcznie. Podstawowa wysokość czternastej emerytury wynosi 1 588,44 złotych brutto – tyle właśnie otrzymają emeryci i renciści, którzy otrzymują najniższą podstawę. 

Osoby które otrzymują wyższe świadczenia, otrzymają „czternastkę” pomniejszoną o kwotę „nadwyżki”, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Zobrazować to można przykładem, gdzie świadczeniobiorca otrzymujący podstawę w wysokości 3 500 złotych brutto, otrzyma 14-tkę pomniejszoną o 400 złotych – czyli dostanie 1 188,44 złotych brutto czternastej emerytury.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska przypomina, że czternasta emerytura przysługuje wyłącznie w sytuacji, w której jej minimalna wysokość wynosi 50 złotych. Ponadto, jest to kwota wolna od zajęć komorniczych i nie wlicza się do dochodu w przypadku ubiegania się o świadczenia społeczne – odciągana jest jednak składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy.

Jaki wniosek o czternastą emeryturę?

Świadczeniobiorcy powinni być świadomi faktu, że w celu otrzymania czternastej emerytury nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków do ZUS – jeżeli kwalifikują się do jej otrzymania, ZUS przydzieli im 14-tkę automatycznie. Wypłata czternastej emerytury nastąpi wraz z wypłatą świadczenia głównego.

Pokaż więcej

ZUS, pieniądze
14.07.2024 19:32 ZUS zmienia termin wypłat. Te osoby dostaną 14. emeryturę wcześniej

ZUS już niebawem wypłaci 14. emeryturę. Dodatkowe świadczenie trafi do seniorów wraz z wrześniowymi wypłatami podstawowymi. Jak się jednak okazuje, spora część emerytów dostanie pieniądze wcześniej. Z czego to wynika? Wyjaśniamy.

seniorzy, pieniądze
11.07.2024 07:40 Fantastyczne wieści dla seniorów. Już wkrótce wypłata 14. emerytury

14. emerytura to dodatkowe świadczenie finansowe, wypłacane seniorom raz w roku. ZUS rozpocznie wypłaty już pod koniec sierpnia. Wiemy już, na jakie przelewy będą mogli liczyć emeryci. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy otrzymają czternastkę.

seniorka, pieniądze
06.07.2024 07:48 14. emerytura nie dla wszystkich. Te osoby będą musiały oddać pieniądze

ZUS już niebawem wypłaci seniorom dodatkowe świadczenie - 14. emeryturę. Okazuje się jednak, że pieniądze nie należą się wszystkim emerytom i niektórzy będą musieli je zwrócić. Kto konkretnie nie ma prawa do wypłaty czternastki? Wyjaśniamy.

emeryci
03.07.2024 20:21 Wypłata 14. emerytury coraz bliżej. Takie przelewy trafią do seniorów

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie finansowe dla polskich seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już niebawem przeleje pieniądze na ich konta. Wiadomo już, ile wyniesie nadprogramowa wypłata. Czy wszyscy emeryci otrzymają czternastkę? Wyjaśniamy.

seniorka, pieniądze
24.06.2024 19:04 Nie wszyscy dostaną 14. emeryturę. Tym osobom ZUS nie wypłaci pieniędzy

Czternasta emerytura to dodatkowe wsparcie finansowe dla polskich seniorów. Już wkrótce świadczenie trafi na konta beneficjentów. Jak się jednak okazuje, nie wszystkim emerytom ZUS wypłaci czternastkę. Kto nie dostanie pieniędzy? Wyjaśniamy.

seniorka, pieniądze
21.06.2024 19:11 Emeryci muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 14. emerytury

Już wkrótce do polskich seniorów trafi 14. emerytura. Większość z nich otrzyma świadczenie na konto, ale niektórym pieniądze przekaże listonosz Poczty Polskiej. Emeryci należący do drugiej grupy muszą pamiętać o pokazaniu ważnego dokumentu. Bez niego nie dostaną 14. emerytury. Przedstawiamy szczegóły.

seniorka
08.06.2024 22:03 14. emerytura nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną świadczenia

14. emerytura to dodatkowe wsparcie finansowe dla seniorów, które już wkrótce trafi na konta beneficjentów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy emeryci będą mogli otrzymać to świadczenie. Komu ZUS nie wypłaci pieniędzy? Wyjaśniamy.

pieniądze
06.06.2024 16:16 Seniorze, sprawdź, czy stracisz 14. emeryturę. Nowe informacje

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy dotyczące górnego limitu kwot, jakie uzyskiwać można podczas pracy zarobkowej na emeryturze. Ma to swoje nieoczywiste konsekwencje - część emerytów, mimo że otrzymało już czternaste emerytury, będzie musiało zwrócić je ZUS-owi. 

emerytura
03.06.2024 18:19 Część seniorów musi zwrócić 14. emeryturę. Nie ma odwrotu

Wypłata 14. emerytury coraz bliżej. Wielu seniorów jej jednak nie dostanie. Część emerytów będzie musiało z kolei zwrócić czternastkę do ZUS. Dlaczego mimo to zostanie im wypłacona?

koperta, pieniądze ZUS
02.06.2024 15:40 Ważny komunikat ZUS. Zmiana zasad dotyczących świadczeń emerytalnych

ZUS informuje o zmianach, które dotkną miliony Polaków. Od 1 czerwca 2024 roku wprowadzono nowe limity dochodów, które wpływają na wysokość świadczeń. Dlaczego jest to istotne? Wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2024 roku do 8147,38 zł (o ponad 600 zł więcej niż poprzednio) spowodował również zwiększenie limitów dorabiania.

senior
01.06.2024 20:27 Emeryt musi pokazać jeden dokument. Bez niego nie dostanie 14. emerytury

Co piąty emeryt wciąż pobiera świadczenia za pośrednictwem listonoszów, którzy dostarczają pieniądze w gotówce, do rąk własnych. Warto przy tym pamiętać, że mogą wystąpić sytuacje, kiedy listonosz może odmówić przekazania środków.

pieniądze, zus
01.06.2024 12:20 14. emerytura będzie wyższa? Ważne informacje dla seniorów

Wypłaty czternastej emerytury coraz bliżej. Wszystko już ustalone, wygląda jednak na to, że pod znakiem zapytania znów staje najważniejsza kwestia — ile wyniesie czternastka? Projekt rozporządzenia trafił do premiera.

emeryci, pieniądze
28.05.2024 18:48 Tyle wyniesie 14. emerytura. Mamy wyliczenia

Wypłaty czternastej emerytury coraz bliżej. Ile w tym roku dostaną seniorzy? Część Polaków może być bardzo rozczarowana. Być może jednak istnieje lepsze rozwiązanie od dodatkowej wypłaty.

seniorka, pieniądze
28.05.2024 09:33 Złe wieści dla seniorów, zacznie się już we wrześniu. Przykre, ile zabiorą im z 14. emerytury

Już wkrótce emeryci otrzymają kolejne dodatkowe świadczenie finansowe - czternastą emeryturę. Okazuje się, że projekt rozporządzenia ws. czternastki nie przewiduje podwyższenia wypłat i zwolnienia ich z PIT i składki zdrowotnej. Przez to emeryci i renciści dostaną sporo niższe kwoty. Przedstawiamy szczegóły.

senior pieniądze
20.05.2024 20:03 Tyle wyniesie 14. emerytura. Ważna wiadomość dla seniorów

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek rozporządzenia Rady Ministrów, środki z czternastej emerytury znajdą się na kontach seniorów już we wrześniu. Ile pieniędzy otrzymają emeryci? Niektórzy mogą liczyć na nawet 2,1 tys. zł dodatku “na rękę”, inni będą musieli obejść się smakiem – ”czternastki” w ogóle nie zostaną im przyznane.

seniorzy
16.05.2024 21:12 Kiedy wypłata 14. emerytury? Padł konkretny termin

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych znów wypłaci seniorom czternaste emerytury. Wiadomo już, ile wyniesie dodatkowe świadczenie. A co z terminem wypłaty. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało konkretną datę. 

seniorzy, pieniądze
14.05.2024 22:29 14. emerytura nie dla wszystkich. Tym seniorom ZUS nie wypłaci pieniędzy

Już wkrótce Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał jednorazowe świadczenia dla seniorów w postaci czternastki. Emeryci powinni wiedzieć, że niektórym z nich czternasta emerytura się nie należy. Kto nie będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze? Wyjaśniamy. 

seniorzy, pieniądze
13.05.2024 19:27 Czy można dostać dwie 14. emerytury? Przepisy stawiają sprawę jasno

Trzynasta emerytura już trafiła na konta Polaków, a wkrótce będą mogli liczyć na wypłatę kolejnego, dodatkowego świadczenia. Czy senior, który pobiera dwie emerytury, dostanie także dwie czternastki? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości. 

Dłonie
04.05.2024 22:16 Tyle wyniesie 14.emerytura. Wiele osób może się rozczarować

Tegoroczne świadczenia związane z czternastkami będą niższe niż w zeszłym roku. Emeryci mogą więc zastanawiać kiedy i w jakiej kwocie środki trafią na ich konta. Wiele osób może być niezadowolonych z wprowadzonych rozwiązań. 

seniorzy, pieniądze
01.05.2024 13:43 Wiadomo, ile wyniesie 14. emerytura w 2024. Seniorzy mogą się zdziwić

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił seniorom trzynastki. Już wkrótce emeryci będą mogli liczyć na kolejne dodatkowe świadczenie - czternastą emeryturę. Wiadomo już, ile wyniesie tegoroczna czternastka. Okazuje się, że będzie niższa niż rok temu.

Pieniądze
28.04.2024 21:53 Kiedy ruszą wypłaty 14. emerytury? Wiadomo, ile wyniesie świadczenie

Dodatkowe emerytury wypłacane przez ZUS, stanowią dla wielu seniorów niemałą pomoc w kształtowaniu i tak już niezwykle napiętego budżetu domowego. Na jakie kwoty z ZUS można liczyć w związku z popularną czternastą w tym roku? 

dłonie
20.04.2024 09:00 W tym roku 14. emerytura będzie niższa? Niektórzy seniorzy nie dostaną ani grosza

Wypłata 14. emerytury coraz bliżej. Wiemy już, jakich kwot mogą spodziewać się seniorzy i kiedy poznamy dokładne daty wypłat. Nie wszyscy jednak otrzymają świadczenie z ZUS. Komu należą się pieniądze z popularnej ”czternastki”?

seniorzy
15.04.2024 09:55 Emeryci mogą się zdziwić. Tak mają wyglądać wypłaty 14. emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już wypłaca trzynaste emerytury. Seniorzy mają powody do radości, bo za jakiś czas będą mogli liczyć na kolejne dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury. Jakie kwoty wpłyną na konta seniorów? Przedstawiamy szczegóły.

seniorka
08.04.2024 11:41 14. emerytura w 2024 roku. Takie kwoty dostaną seniorzy

Trzynaste emerytury już trafiają na konta seniorów. To jednak nie jedyne dodatkowe pieniądze, które wpłyną na ich konta w tym roku. Wiadomo już, jakie kwoty trafią do emerytów. Kiedy można spodziewać się przelewów? 

pieniądze, ZUS
19.03.2024 10:29 14. emerytura. Termin i wysokość świadczenia dla seniorów

13. emerytura lada dzień trafi do seniorów. Część osób myśli już jednak o kolejnym dodatkowym świadczeniu emerytalnym. Kiedy ZUS wypłaci 14. emeryturę? W przypadku tzw. czternastki sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Nie wszyscy emeryci będą cieszyć się z zastrzyku gotówki. Co więcej, kwestia tego, ile wyniesie 14. emerytura, jest obarczona sporą ilością niepewności.

Pieniądze w ręku
11.02.2024 09:13 Fatalne wieści dla emerytów. Tyle mają wynieść czternaste emerytury w tym roku

Tegoroczne 14. emerytury mogą być niemiłą niespodzianką dla tysięcy emerytów kwalifikujących się do otrzymania tego świadczenia. Pieniędzy może być bowiem mniej, niż w zeszłym roku. W jaki sposób jest to w ogóle możliwe? Na ile mogą liczyć seniorzy w tym roku?

emeryci
01.02.2024 12:01 Dwie waloryzacje emerytur to nie wszystko. Wsparcie dla seniorów w 2024 roku

Pierwszej waloryzacji emerytur seniorzy mogą spodziewać się już w marcu. To jednak nie jedyna podwyżka świadczeń, która czeka ich w tym roku. Deklaracje polityków są jasne — chodzi nie tylko o drugą waloryzację.

dwa złote
28.01.2024 13:25 Niepokojące doniesienia w sprawie czternastych emerytur. Świadczenie będzie niższe? Ekspert nie ma wątpliwości

Dr Tomasz Lasocki ostrzega: 14. emerytura będzie coraz niższa. W tym roku wyniesie około 800 złotych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości źle zaplanował ustawę? Ten zapis negatywnie wpłynie na wysokość świadczenia.