Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Czternasta Emerytura

Czternasta Emerytura

Czternasta emerytura – co to jest?

Czternasta emerytura to jedno ze świadczeń socjalnych przyznawanych przez ZUS niektórym emerytom i rencistom. Podobnie jak wcześniejsza trzynasta emerytura, jest to element świadczenia emerytalnego które wypłacane jest ponadnormatywnie – czyli w kontrze do comiesięcznych wypłat.

Konieczność wprowadzenia trzynastej i czternastej emerytury do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych uzasadnia się postępującą inflacją i rozwarstwieniem społecznym. Rządzący wraz z oficjelami ZUS komentują, że w przypadku najbiedniejszych emerytów, kwota świadczenia podstawowego nie jest wystarczająca dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (żywność i leki).

Czternasta emerytura – ile wyniesie? Dla kogo?

Trzynasta emerytura to świadczenie dodatkowe, które przysługuje wszystkim emerytom i rencistom, bez względu na poziom osiąganych dochodów. W przypadku czternastej emerytury jest jednak nieco inaczej, bowiem przysługuje ona wyłącznie osobom najbiedniejszym.

Czternasta emerytura zostanie przyznana tym świadczeniobiorcom, których świadczenie podstawowe oscyluje pomiędzy 2 900 złotych a 4 438,44 złotych brutto miesięcznie. Podstawowa wysokość czternastej emerytury wynosi 1 588,44 złotych brutto – tyle właśnie otrzymają emeryci i renciści, którzy otrzymują najniższą podstawę. 

Osoby które otrzymują wyższe świadczenia, otrzymają „czternastkę” pomniejszoną o kwotę „nadwyżki”, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Zobrazować to można przykładem, gdzie świadczeniobiorca otrzymujący podstawę w wysokości 3 500 złotych brutto, otrzyma 14-tkę pomniejszoną o 400 złotych – czyli dostanie 1 188,44 złotych brutto czternastej emerytury.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska przypomina, że czternasta emerytura przysługuje wyłącznie w sytuacji, w której jej minimalna wysokość wynosi 50 złotych. Ponadto, jest to kwota wolna od zajęć komorniczych i nie wlicza się do dochodu w przypadku ubiegania się o świadczenia społeczne – odciągana jest jednak składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy.

Jaki wniosek o czternastą emeryturę?

Świadczeniobiorcy powinni być świadomi faktu, że w celu otrzymania czternastej emerytury nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków do ZUS – jeżeli kwalifikują się do jej otrzymania, ZUS przydzieli im 14-tkę automatycznie. Wypłata czternastej emerytury nastąpi wraz z wypłatą świadczenia głównego.

Pokaż więcej

seniorzy
15.04.2024 09:55 Emeryci mogą się zdziwić. Tak mają wyglądać wypłaty 14. emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już wypłaca trzynaste emerytury. Seniorzy mają powody do radości, bo za jakiś czas będą mogli liczyć na kolejne dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury. Jakie kwoty wpłyną na konta seniorów? Przedstawiamy szczegóły.

seniorka
08.04.2024 11:41 14. emerytura w 2024 roku. Takie kwoty dostaną seniorzy

Trzynaste emerytury już trafiają na konta seniorów. To jednak nie jedyne dodatkowe pieniądze, które wpłyną na ich konta w tym roku. Wiadomo już, jakie kwoty trafią do emerytów. Kiedy można spodziewać się przelewów? 

pieniądze, ZUS
19.03.2024 10:29 14. emerytura. Termin i wysokość świadczenia dla seniorów

13. emerytura lada dzień trafi do seniorów. Część osób myśli już jednak o kolejnym dodatkowym świadczeniu emerytalnym. Kiedy ZUS wypłaci 14. emeryturę? W przypadku tzw. czternastki sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Nie wszyscy emeryci będą cieszyć się z zastrzyku gotówki. Co więcej, kwestia tego, ile wyniesie 14. emerytura, jest obarczona sporą ilością niepewności.

Pieniądze w ręku
11.02.2024 09:13 Fatalne wieści dla emerytów. Tyle mają wynieść czternaste emerytury w tym roku

Tegoroczne 14. emerytury mogą być niemiłą niespodzianką dla tysięcy emerytów kwalifikujących się do otrzymania tego świadczenia. Pieniędzy może być bowiem mniej, niż w zeszłym roku. W jaki sposób jest to w ogóle możliwe? Na ile mogą liczyć seniorzy w tym roku?

emeryci
01.02.2024 12:01 Dwie waloryzacje emerytur to nie wszystko. Wsparcie dla seniorów w 2024 roku

Pierwszej waloryzacji emerytur seniorzy mogą spodziewać się już w marcu. To jednak nie jedyna podwyżka świadczeń, która czeka ich w tym roku. Deklaracje polityków są jasne — chodzi nie tylko o drugą waloryzację.

dwa złote
28.01.2024 13:25 Niepokojące doniesienia w sprawie czternastych emerytur. Świadczenie będzie niższe? Ekspert nie ma wątpliwości

Dr Tomasz Lasocki ostrzega: 14. emerytura będzie coraz niższa. W tym roku wyniesie około 800 złotych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości źle zaplanował ustawę? Ten zapis negatywnie wpłynie na wysokość świadczenia.

emeryt
24.01.2024 10:20 Trzynaste i czternaste emerytury. Wiadomo, ile wyniosą w tym roku i kiedy będą wypłacane

Wiadomo już, ile w tym roku może wynieść trzynasta i czternasta emerytura. Świadczenia zostaną wypłacone na tych samych zasadach, co w latach ubiegłych. Z tym, że zmianie ulegnie wysokość tych świadczeń. Eksperci już teraz wyliczyli, jakie to mogą być kwoty. 

Pieniądze
22.12.2023 22:16 Renta wdowia poza budżetem. Fatalna wiadomość dla emerytów

Renta wdowia nie zostanie wypłacona w 2024 roku? Dotacja budżetowa do FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) została zmniejszona w projekcie budżetu na 2024 roku. Przewidywano, że to właśnie te pieniądze zostaną przeznaczone na wypłaty rent wdowich.

Pieniądze
22.12.2023 16:48 Szczęśliwy dzień dla emerytów. ZUS przygotował specjalny prezent

Wypłaty grudniowych emerytur przebiegają nieco inaczej, niż w poprzednich miesiącach. Pierwsze przelewy trafiły na konta seniorów już 1 grudnia. Część z nich może liczyć na dodatkowy przelew. To nie koniec niespodzianek.

Pieniądze na kalendarzu
19.12.2023 08:35 Przyszłość trzynastek i czternastek przesądzona. Jest termin zmian

Dobra wiadomość dla emerytów - w najbliższych latach nie będą musieli się martwić co do trzynastej i czternastej emerytury. Podano również termin, kiedy ewentualne zmiany dotyczące obu dodatkowych świadczeń będą mogły zostać przeprowadzone.

senior-emeryt-zakupy
18.12.2023 16:44 Ważne informacje dla seniorów. Są przecieki w sprawie 13. i 14. emerytury

Od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska minęło kilka dni. Opinia publiczna z niecierpliwością oczekuje spełnienia różnych wyborczych obietnic. Wiele osób czeka też na zapewnienie dot. przyszłorocznych świadczeń socjalnych. Przypomnijmy, że jeszcze podczas kampanii lider PO mówił, iż “Nic co dane, nie będzie zabrane”. Czy deklaracja ta obejmuje 13. i 14. emerytury? Pierwsze przecieki w tej sprawie przedstawili dziennikarze stacji RMF FM.

emerytura
29.11.2023 19:43 Co z 13. i 14. emeryturą po zmianie władzy? Jedno rozwiązanie może uradować seniorów

13. emerytura i 14. emerytura są obecnie tematami, które spędzają sen z powiek wielu seniorom. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, który deklarował wsparcie dla tej grupy społecznej, wkrótce zmuszony będzie oddać władzę w ręce opozycji. Czy rząd Donalda Tuska spełni czarne wizje snute przez Jarosława Kaczyńskiego i zabierze emerytom dodatkowe świadczenia? Padły konkretne deklaracje.

Pieniądze od ZUS
20.11.2023 10:13 Szykuje się koniec 13. i 14. emerytury? Padły zaskakujące słowa

Kilka tygodni po wyborach opozycja coraz głośniej mówi o potrzebie zastąpienia 13. i 14. emerytur “lepszymi” rozwiązaniami. Czwartkowa wypowiedź jednego z posłów określa nawet te dodatki mianem “prowizorek”.

Emerytura z ZUS
31.10.2023 14:56 Przyszłość 13. i 14. emerytur, padły mocne słowa. "Marnotrawstwo trzeba zlikwidować"

Od dnia wyborów parlamentarnych w Polsce trwają dyskusje na temat wydatków publicznych. Jednym z tematów jest kwestia 13. i 14. emerytur, wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich latach. Głos w sprawie ewentualnych cięć zabrał również prof. Witold Orłowski.

Emerytura w rękach
30.10.2023 10:21 Znakomite wieści dla seniorów. Wzrosną emerytury i inne świadczenia

Podczas gdy politycy wciąż walczą o możliwość koalicji, już teraz wiadomo, że przyszłorocznym zwycięzcą w kontekście finansów będą seniorzy. Czeka na nich bowiem nie jedna, a co najmniej trzy podwyżki świadczeń. Konkretna liczba zależy od tego, kto sformuje rząd.

zus-list-wysylka-koperta
26.10.2023 11:06 Miliony Polaków dostaną list z ZUS-u. W środku ważna decyzja

W październiku 7,8 mln osób może spodziewać się listu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W środku znajdują się decyzje dotyczące świadczenia pieniężnego.

emerytka
23.10.2023 21:58 ZUS wysyła listy do emerytów. Chodzi o 14. emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła listy do seniorów, którzy otrzymali 14. emeryturę. Rzecznik ZUS ujawnił, jakie informacje instytucja pragnie przekazać polskim emerytom. Czy warto obawiać się sprawdzania skrzynki pocztowej?

Pieniądze, banknoty, portfel, torba
21.10.2023 11:52 Co dalej z 13. i 14. emeryturą? "Pieniędzy nie ma i nie będzie"

Wkrótce dowiemy się, które partie polityczne utworzą rząd na następną kadencję. Bardzo możliwe, że będą to zwycięskie ugrupowania opozycji - KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica. Od kilku dni w mediach głośno jest na temat tego, iż deficyt budżetowy jest tak duży, że uniemożliwi opozycji dalsze prowadzenie programów społecznych. Do sprawy odniósł się m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, który nie oszczędzał w słowach.

List z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
19.10.2023 20:37 Prawie 8 mln Polaków otrzyma list z ZUS. Pod żadnym pozorem go nie wyrzucaj

Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadeszła ważna informacja. 8 milionów Polaków w najbliższym czasie otrzyma bardzo ważny list. W odróżnieniu od poprzednich takich zawiadomień, zawarto jeden ważny punkt - pod żadnym pozorem nie wolno go zignorować, a tym bardziej zgubić.

List od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
18.10.2023 18:22 Seniorzy otrzymają ważne listy. Wszystkie wysyła ZUS

Październik jest niezwykle ważnym miesiącem dla milionów seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła bowiem bardzo ważne listy, które poruszają temat świadczeń. Lepiej się z nimi zapoznać.

Jolanta Kwaśniewska
14.10.2023 20:23 Trudno uwierzyć, jaką emeryturę dostaje Jolanta Kwaśniewska. Nikt się nie spodziewał

Choć w Polsce panuje przekonanie o niskich emeryturach wielu znanych osób ze świata polskiego show-biznesu i kultury, istnieją osoby, których sytuacja emerytalna może zaskoczyć. Jedną z takich kobiet jest Jolanta Kwaśniewska.

pieniądze, emeryt
08.10.2023 21:11 Uwaga emeryci. Bardzo ważne informacje dotyczące wypłat emerytur

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, informuje, że pomyślnie zrealizował wypłatę czternastych emerytur. We wrześniu 2023 r., emeryci i renciści otrzymali łącznie blisko 17,5 mld zł. ZUS przestrzegał ustalonego harmonogramu orz podaje, iż cały proces wypłat przebiegł bez zakłóceń. Wszystkie środki trafiły na konta uprawnionych na czas.

pieniądze
07.10.2023 15:03 Złe wieści dla seniorów. W przyszłym roku mogą dostać mniej pieniędzy

PiS zapowiada w swoim programie wyborczym wyższe czternastki. Jak zauważa „Fakt" w projekcie budżetu państwa nie zaplanowano wystarczająco pieniędzy na wypłatę tego świadczenia.

emerytura
04.10.2023 21:03 Emerytów czekają ogromne zmiany. Chodzi o wypłaty emerytur

W październiku emerytów czekają pewne zmiany w wypłatach świadczeń. Po pierwsze, tego miesiąca zabraknie słynnej "czternastki". Po drugie, nie wszyscy seniorzy otrzymają swoje emerytury w typowym dla nich terminie. 

pieniądze
30.09.2023 13:26 Miliony osób już otrzymały pieniądze. ZUS wydał komunikat

Wszystkie czternastki zostały już wypłacone. Większość osób dostała pieniądze na konto bankowe. Niektóre osoby jednak nie dostały pieniędzy lub muszą podzielić się świadczeniem.

emerytura
28.09.2023 20:33 Nowe, ważne informacje dotyczące 14. emerytury. Komunikat ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę czternastych emerytur. We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł.

emerytury-pieniadze-senior-babcia-dlonie-portfel
26.09.2023 15:17 ZUS właśnie ogłosił koniec przelewów. Miliardy złotych są już na kontach emerytów

We wtorek 26 września  Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zakończeniu wypłat dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów. W tym miesiącu na ich konta trafiło tylko z tego tytułu blisko 17,5 mld zł. Zdecydowana większość seniorów, bo aż 80 proc., pobiera swoje świadczenia na konto bankowe.

emerytura, emeryci, seniorzy
20.09.2023 20:48 Ważna wiadomość dla emerytów. Przygotujcie się na 4500 zł ekstra z ZUS

Od początku września emeryci otrzymują 14 emerytury łącznie ze swoimi świadczeniami. Jednak, co równie istotne, na horyzoncie jawią się jeszcze większe pieniądze. Mianowicie chodzi o waloryzację rent i emerytur. Zatem wkrótce seniorzy otrzymają dodatkowe 4500 zł. Wszystko przez wzrost wynagrodzeń, o czym poinformował Główny Urząd Statystyczny.