Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w rządowym programie. Te osoby już nie dostaną pieniędzy
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.02.2024 22:51

Zmiany w rządowym programie. Te osoby już nie dostaną pieniędzy

pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Od kwietnia w życie wejdą kolejne zmiany w programie Czyste Powietrze. Zmienią się nie tylko kwoty dofinansowania, ale również zasady. Na co nie otrzymamy już pieniędzy z dotacji?

W tym programie się dzieje

O programie Czyste Powietrze zrobiło się w ostatnim czasie wyjątkowo głośno. Powodem jest między innymi wykorzystywanie inicjatywy polegającej na dofinansowaniu wymiany pieców i termomodernizacji przez oszustów. Ceny pomp ciepła były zawyżane, co często szło w parze z niską jakością urządzenia. W efekcie konsumenci płacili za energię jeszcze więcej.

Rozgłos przyniosło również zamieszanie związane ze wstrzymaniem wypłat dla osób korzystających z programu. Na początku 2024 roku wyszło na jaw, że poprzedni rząd nie zarezerwował dostatecznej sumy pieniędzy z budżetu na dofinansowania.
 

Emerytury stażowe to fatalny pomysł? Ekspert nie ma złudzeń

Na to dofinansowania już nie będzie

Pierwszą zmianą, która czeka osoby chcące skorzystać z dofinansowania po 1 kwietnia 2024 roku, będzie ograniczenie wniosków rozpatrywanych pozytywnie. Od wejścia w życie nowych przepisów, nie dostaniemy już bowiem pieniędzy na pompę ciepła niskiej jakości. Dofinansowane zostaną jedynie urządzenia, które znalazły się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów — te pompy ciepła spełniają standardy zarówno jakościowe jak i środowiskowe. Zasada ta będzie dotyczyć również kotłów zgazowujących drewno i tych na pellet.
 

Dofinansowanie będzie wyższe

Program nie obejmie już wszystkich urządzeń, jednak ci, którym zostanie przyznane dofinansowanie, mogą liczyć na wyższe kwoty. Dokładna suma wciąż zależeć będzie jednak od rodzaju pompy ciepła wybranej przez właściciela budynku.

Jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła typu powietrze/powietrze, maksymalnie otrzymamy 4400 zł. Jeśli jednak wybierzemy pompę powietrze/woda, kwota dofinansowania może wynieść nawet 19400 zł.

Jeśli wniosek o przyznanie dofinansowania złożymy odpowiednio wcześnie, możemy liczyć również na częściową spłatę kredytu — w tym celu powinniśmy zgłosić się do udziału w programie nie później niż pół roku po rozpoczęciu inwestycji.

źródło: interiaBIZNES