Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Program ”Czyste Powietrze” znowu ruszył. Potężny zator w wypłatach
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 02.02.2024 15:40

Program ”Czyste Powietrze” znowu ruszył. Potężny zator w wypłatach

pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Kilka dni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że poprzedni rząd nie zabezpieczył środków na finansowanie programu Czyste Powietrze, co skutkowało wstrzymaniem wypłat mimo przyjętych wniosków. Teraz jednak na portalu X pojawił się kolejny wpis w tej sprawie: ”Wznowiliśmy wypłaty”, napisała ministra Paulina Henning-Kloska.

Rządowy program Czyste Powietrze

Na program Czyste Powietrze przeznaczono budżet w wysokości 103 mld złotych, co czyni go największą tego typu inicjatywą w Polsce. Program ma za zadanie umożliwić właścicielom domów jednorodzinnych m.in. wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne czy docieplenie budynku i dzięki temu poprawienie efektywności energetycznej domu. W ostatnim czasie Czyste Powietrze borykało się jednak z pewnymi problemami.
 

Już 15 lutego ważny dzień dla seniorów. Należą im się dodatkowe pieniądze

”Wznowiliśmy wypłaty”

W środę, 31 stycznia, ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, podzieliła się na portalu X dobrą wiadomością:

"Wypłaciliśmy wszystkie zaległe dotacje i mocno pracujemy nad rozwiązaniami stabilnego finansowania na najbliższe lata. To rzeczy, które zaniedbali nasi poprzednicy."

O źle zarządzanym budżecie programu Czyste Powietrze mówiło się już wcześniej — teraz jednak, według słów pani minister, wszystko ma zostać przywrócone do porządku.

”To brak wyobraźni i życie na kredyt. Rachunki za tę nieodpowiedzialną politykę płacą dziś Polacy”, poinformowała w styczniu minista Hennig-Kloska.

Wiceminister Urszula Zielińska dodała wówczas, że trzeba ustalić kwestie prawne i znaleźć pieniądze, ponieważ co tydzień NFOŚ nie jest w stanie wypłacić 100 milionów złotych. Najwyraźniej podjęte działania przyniosły oczekiwany skutek.
 

"Poprzedni rząd nie zabezpieczył środków"

Jeszcze 11 stycznia resort klimatu poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej był zmuszony wstrzymać wypłaty przyznanych w ramach programu dotacji, a ich suma od połowy grudnia wyniosła ponad 300 milionów złotych. Jak mogliśmy przeczytać w oświadczeniu:

"W drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego. W połowie grudnia 2023 r. zatrzymane zostały wypłaty, z powodu wyczerpania pieniędzy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i funduszach wojewódzkich."

źródło: tvn24.pl