Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co z rentą wdowią? W końcu ujawniono stawki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.02.2024 12:21

Co z rentą wdowią? W końcu ujawniono stawki

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Prace nad rentą wdowią, której wprowadzenie zapowiedziano podczas kampanii wyborczej, posuwają się do przodu. Według deklaracji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pierwsze pieniądze mają trafić do beneficjentów w tym roku. Poznaliśmy również konkretne szczegóły dotyczące kwot, jakie będą wypłacane.

Kiedy renta wdowia?

Pomysł renty wdowiej pojawił się podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Jak podaje serwis biznes.interia.pl, w praktyce jest to zmodyfikowana renta rodzinna. Obowiązujące zasady renty zmuszają seniorów do rezygnacji z własnego świadczenia na rzecz 85 proc. emerytury zmarłego małżonka.

Prace w Sejmie zmierzające do zmian prawnych w tym kontekście trwają od dłuższego czasu. W budżecie na 2024 rok zaplanowano pieniądze właśnie na ten cel, co pozwala sądzić, że zapowiedzi szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk co do wejścia świadczenia w życie w tym roku mają szansę realizacji.

Zmiany w rządowym programie. Te osoby już nie dostaną pieniędzy

Nowe zasady renty wdowiej

Jeżeli ustawę dotyczącą renty wdowiej uda się przegłosować w tym roku, seniorzy będą mogli liczyć na zdecydowanie więcej pieniędzy. Zamiast dotychczasowej opcji z 85 proc. emerytury zmarłego małżonka, do wyboru będą dwa wyjścia. W obu będzie można otrzymać całość jednego świadczenia i połowę drugiego - wybór będzie dotyczył tego, które z nich będzie emeryturą zmarłego małżonka, a które emeryturą podstawową.

Wraz z postępem prac ujawniono więcej szczegółów co do renty wdowiej. Okazuje się, że wprowadzone zostaną limity co do maksymalnej wysokości otrzymywanej renty. Górna granica została określona w projekcie na kwotę równą trzykrotności średniej emerytury, tj. 7,6 tys. zł. Waloryzacja może podnieść tę kwotę do 8,5 tys. zł.

Minister o terminie

Kiedy jednak konkretnie renta wdowia pojawi się na liście dostępnych świadczeń? Okazuje się, że na wprowadzenie zmian w życie trzeba jeszcze poczekać - jak podaje minister Dziemianowicz-Bąk, przyjęcie ustawy jeszcze w I kwartale tego roku daje prawdopodobieństwo wejścia w życie najwcześniej w połowie roku. Niewykluczone jednak, że renta wdowia ruszy dopiero po wakacjach.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Zasiłek dla bezrobotnych i dodatek aktywizacyjny pójdą w górę. Wiemy o ile