Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne zmiany w programie. Będzie łatwiej o pieniądze
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.02.2024 15:19

Ważne zmiany w programie. Będzie łatwiej o pieniądze

Pieniądze
Pixabay/gosiak1980

W najbliższych miesiącach zmienią się zasady przyznawania dofinansowań w ramach programu “Czyste powietrze”. Wśród wielu szczegółów, które ulegną zmianie, są progi dochodowe obowiązujące gospodarstwa jedno- i wieloosobowe. Nie są to jednak jedyne nowości w programie.

Odmrozili "Czyste powietrze"

Jak podaje serwis fakt.pl, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odmroził program “Czyste powietrze”. Oznacza to, że ponownie można składać wnioski o dofinansowanie na cele związane z termomodernizacją domu. Chodzi tu m.in. o wymianę starego, niespełniającego norm źródła ogrzewania, wymianę okien oraz drzwi czy ocieplenie budynku.

Czym jednak spowodowana była decyzja o zamrożeniu programu na jakiś czas? Okazuje się, że Fundusz wprowadzał zmiany w jego zasadach. Konieczność zamrożenia staje się jasna, jeżeli przyjrzymy się liście nowości.

550 zł dla każdego. Bez względu na wiek, ale trzeba się śpieszyć

Progi dochodowe na nowo

Największą zmianą jest ustalenie nowych progów dochodowych dla gospodarstw jedno- i wieloosobowych. To właśnie ten element w największym stopniu decyduje, jaką kwotę otrzyma wnioskodawca w ramach dofinansowania - a można otrzymać nawet 136 tys. zł.

Dotychczasowe kryteria dochodowe dla kwoty dotacji 47 tys. zł wynosiły 2189 zł dla gospodarstwa jednoosobowego oraz 1564 zł dla gospodarstwa jednoosobowego. Obie kwoty zostały podwyższone - odpowiednio do sum 2651 zł oraz 1894 zł.

Z kolei w przypadku kwoty maksymalnej, czyli 136 tys. zł, progi dochodowe dotychczas wynosiły 1260 zł dla gospodarstwa jednoosobowego oraz 900 zł dla wieloosobowego. Nowe kwoty progów będą wynosiły 1526 zł dla gospodarstwa jednoosobowego oraz 1090 zł dla wieloosobowego.

Nowe zasady dot. sprzętu

Zmieniono również zasady co do sprzętu, na jaki przysługuje dofinansowanie w ramach programu. Od 1 kwietnia pieniądze będzie można otrzymać jedynie na urządzenia z certyfikatami akredytowanych laboratoriów z Unii bądź EFTA.

Złożenie wniosku jest możliwe za pośrednictwem Portalu Beneficjenta, tj. drogą elektroniczną, a także w sposób tradycyjny. Dopuszczono formę pocztową, a także osobiste dostarczenie wniosku do punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie.

źródło: fakt.pl

ZOBACZ TAKŻE: Polaków czeka niespodzianka ze skarbówki. Jest pewien warunek