Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Koniec słynnej galerii handlowej w polskim mieście. Ruszyła rozbiórka
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.02.2024 16:25

Koniec słynnej galerii handlowej w polskim mieście. Ruszyła rozbiórka

Galeria Malta
Autorstwa Rzuwig - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=130758312

Po 15 latach funkcjonowania, poznańska Galeria Malta przechodzi do historii. Blisko 2 miesiące po ostatecznym zamknięciu, ruszyła jego rozbiórka. Wiadomo już, co pojawi się na miejscu galerii, a także co stanie się z pobliską kładką.

Koniec Galerii Malta

Jak przypomina archiwalna strona Galerii Malta, budowa centrum handlowego ruszyła w 2007 roku, zaś otwarcie nastąpiło 25 marca 2009 roku. Wówczas galerię określano mianem “największego centrum handlowo-rozrywkowego w zachodniej Polsce”.

Klientom oddano do dyspozycji trzy kondygnacje, zaś całkowita powierzchnia obiektu wynosiła 162 tys. mkw. Na terenie centrum handlowego ulokowano 170 sklepów, restauracji, a także placówkę Multikina. Znalazły się tam m.in. pierwsze w Wielkopolsce sklepy sieci Oysho czy Bershka z Hiszpanii.

Lidl z ofertą na Walentynki. Prezenty za grosze

Rozbiórka po zamknięciu

11 lat po otwarciu, we wrześniu 2020 roku, Galeria Malta nie radziła sobie najlepiej. Jak podawał wówczas serwis czasnapoznan.pl, zdecydowana większość lokali w centrum handlowym była opustoszała, działały nieliczne sklepy. Najwięcej pustostanów znajdowało się wtedy na I piętrze galerii.

Sytuacja pogarszała się praktycznie cały czas od otwarcia w 2016 roku Galerii Posnania. 14 lat po otwarciu Galerii Malta, podjęto ostatecznie decyzję o zamknięciu centrum handlowego i jego rozbiórce. Z informacji portalu wiadomosci.radiozet.pl wynika, że ostatni klienci zrobili zakupy 18 grudnia zeszłego roku, po czym centrum zostało zamknięte. Sprzęt do rozbiórki pojawił się na miejscu 8 lutego 2024 roku.

Co na miejscu Galerii Malta?

Gdy ruszyły prace budowlane, pozostaje pytanie - co pojawi się na miejscu dawnego centrum handlowego? Według doniesień Radia Poznań z zeszłego roku, miałaby tam powstać zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna oraz usługowa.

Elementem Galerii Malta była również kładka nad pobliska ulicą Baraniaka. Jak jednak podaje serwis wiadomosci.radiozet.pl, zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss zapewnił, że kładka zostanie na swoim miejscu.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl/czasnapoznan.pl/Radio Poznań/galeriamalta.pl

ZOBACZ TAKŻE: ZUS rozpoczął wielką wysyłkę. List lepiej zachować dla siebie