Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ulga przysługuje prawie wszystkim. Nawet 1,5 tys. zł podatku mniej
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.02.2024 11:17

Ulga przysługuje prawie wszystkim. Nawet 1,5 tys. zł podatku mniej

Rozliczenie podatku
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podczas rozliczania się z fiskusem, polskie przepisy umożliwiają zastosowanie wielu ulg podatkowych. Jedna z nich, przysługująca praktycznie każdemu Polakowi, pozwala na odliczenie w jednym z przypadków niebagatelnej kwoty aż 1520 złotych. Co więcej, można ją zastosować więcej, niż jeden raz.

Rozliczenia z fiskusem

15 lutego rozpoczął się coroczny okres składania deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych. Oprócz formy tradycyjnej, ponownie udostępniono podatnikom system Twój e-PIT, który umożliwia rozliczenie się przez internet - według dostępnych danych, za jego pomocą rozliczają się już miliony podatników.

Wiele osób rozliczających się z fiskusem zastanawiało się lub nadal myśli nad tym, jaka ulga pomoże obniżyć kwotę podatku należną do zapłacenia. Jak podaje serwis biznes.interia.pl, okazuje się, że jedna z ulg może być zastosowana praktycznie przez wszystkich - co więcej, można z niej skorzystać nie tylko jeden raz.

ZUS wypłaca średnio po 8391 zł. Świadczenie tylko dla pracowników

Ulga praktycznie dla wszystkich

Ulgą zapewniającą taką obniżkę jest konkretnie ulga internetowa. Może z niej skorzystać każdy, kto płaci swojemu dostawcy za dostęp do internetu i ma to udokumentowane za pomocą odpowiednich faktur.

Jeden podatnik, jeżeli zdecyduje się rozliczyć samodzielnie, może w ramach ulgi odliczyć kwotę do 760 zł. W rozliczeniu należy wpisać łączną sumę opłaconych kwot za internet w poprzednim roku, chyba że przekracza ona limit - wtedy po prostu trzeba wpisać maksymalną dozwoloną kwotę. Rozliczenie z małżonkiem umożliwia jednak podwyższenie odliczanej kwoty do poziomu 1520 zł, ale konieczne jest podzielenie się kosztami.

Odliczenie od podatku jest niezwykle proste

Zastosowanie ulgi internetowej odbywa się za pomocą formularza PIT/O, lub za pomocą systemu Twój e-PIT. Niezależnie od sposobu, trzeba być przygotowanym na kontakt ze skarbówki, wzywający podatnika do przedstawienia dowodów uprawniających do skorzystania z ulgi (stąd konieczność posiadania faktur za pozycję “internet”). Na szczęście, będzie to miało miejsce tylko w wypadku, jeżeli pojawią się wątpliwości co do rozliczenia.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Ulga na dzieci w 2024 roku. Tak dostaniesz większy zwrot z PIT