Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w PIT dla przedsiębiorców. KAS ma dobre wieści
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.02.2024 15:22

Zmiany w PIT dla przedsiębiorców. KAS ma dobre wieści

PIT, e-urząd skarbowy, dokumenty
East News/Arkadiusz Ziółek

14 lutego odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marcina Łobody, szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Na spotkaniu poruszono przede wszystkim temat zmian w ”Twój e-PIT”. W tym roku w życie wejdą ważne zmiany dla przedsiębiorców. Znamy dokładną datę.

e-PIT także dla przedsiębiorców

Usługa e-PIT, działająca od 2022 roku, cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Do tej pory była jednak niedostępna dla przedsiębiorców, a także niektórych rolników. W 2024 ma się to zmienić.

Jak poinformował Marcin Łoboda, szef KAS, planowany jest dalszy rozwój platformy, a już teraz Polska jest jednym z liderów w kwestii możliwości cyfrowego załatwiania spraw w urzędach skarbowych w całej Unii Europejskiej. Poza aplikacją na telefon i możliwością wykorzystywania BLIK-a, podatnicy mogą korzystać również z chatbota ”Kaspro”.
 

”To już przesądzone”. Z drugiej waloryzacji nici?

Usługa rusza już jutro

”Twój e-PIT” po aktualizacji będzie dostępna już od północy 15 lutego. W 2023 roku z możliwości złożenia zeznania podatkowego drogą elektroniczną skorzystało aż 20 milionów osób. Aż 12 milionów z nich złożyło PIT przez usługę ”Twój e-PIT”, a Krajowa Administracja Skarbowa spodziewa się, że liczba ta wzrośnie, przede wszystkim z powodu umożliwienia przedsiębiorcom korzystania z platformy.

Co ważne, ”Twój e-PIT” działać będzie nie tylko w języku polskim. Dostępne będą także angielski i ukraiński.

 

To duże ułatwienie dla wszystkich podatników

Korzystanie z usługi ”Twój e-PIT” pozwoli w tym roku zaoszczędzić sporo czasu nie tylko przedsiębiorcom. Do zalogowania się wystarczy np. bankowość elektroniczna, zalecana przez KAS. Do złożenia deklaracji nie będą nam potrzebne deklaracje z poprzednich lat, nie będziemy musieli znać swojego przychodu z roku ubiegłego ani nie przydadzą się nam inne ”stare” dokumenty.

Nowością w usłudze będzie wzór dokumentu PIT-36. To z niej powinni skorzystać przedsiębiorcy, którzy zamierzają skorzystać z podatku liniowego.

Dla wszystkich podatników ostatecznym terminem złożenia deklaracji podatkowej za 2023 roku jest 30 kwietnia 2024 roku.

źródło: fakt.pl