Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > O tej uldze podatkowej mało kto pamięta. Odliczysz pokaźną sumę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.02.2024 17:13

O tej uldze podatkowej mało kto pamięta. Odliczysz pokaźną sumę

Rozliczenie PIT
Arkadiusz Ziolek/East News

Już niebawem do urzędów skarbowych w całej Polsce trafią miliony zeznań podatkowych PIT. Polakom przysługują rozmaite ulgi, które przyniosą im spore korzyści. Zdecydowaną większość z nich Polacy doskonale znają, ale okazuje się, że o niektórych wiedzą tylko nieliczni. Przykładem tego jest ulga budowlana. Kto może z niej skorzystać?  

Zbliża się czas rozliczenia z fiskusem

Wielkimi krokami zbliża się czas, w którym Polacy będą składać zeznania podatkowe za ubiegły rok. Formularze można składać od 15 lutego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub tradycyjnie w urzędzie skarbowym. Okazuje się, że coraz więcej osób wybiera rozliczenie w formie elektronicznej, a z danych Ministerstwa Finansów wynika, że aż 12 milionów podatników skorzystało z usługi Twój e-PIT, a 8 milionów Polaków złożyło zeznanie za pośrednictwem e-Deklaracji. 

Duże zmiany w emeryturach. Jakie podwyżki dzięki waloryzacji?

O tej uldze podatkowe Polacy zapominają

Przy okazji rozliczania się z fiskusem należy pamiętać, że wielu osobom przysługują ulgi podatkowe. Niektóre z nich są bardzo popularne wśród Polaków, ale są też takie, o których większość osób nie ma pojęcia. Chodzi tu między innymi o tzw. ulgę budowlaną. Funkcjonowała ona do 2002 roku i choć została zlikwidowana, to zastąpiono ją nieco innym rozwiązaniem, które także może przynieść podatnikom spore korzyści.

Zobacz także: Dodatkowa emerytura dla seniorów. Nowe przepisy już niebawem

Kto może skorzystać z tej mało znanej ulgi podatkowej?

Rozwiązanie, którym zastąpiono ulgę budowlaną, przysługuje osobom, które nabyły prawo do całości lub części nieruchomości i w ciągu 5 lat chcą je sprzedać. Wówczas, jeśli przez następne 3 lata przeznaczą uzyskane środki na własne cele mieszkaniowe, to nie zapłacą podatku dochodowego. Dzięki tej uldze w zeznaniu rocznym Polacy mogą odliczyć: odsetki od kredytu przeznaczonego na kupno lub budowę domu, zakup sprzętów gospodarstwa domowego oraz koszty budowy domu. 

Tagi: PIT Pieniądze