Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca średnio po 8391 zł. Świadczenie tylko dla pracowników
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.02.2024 18:04

ZUS wypłaca średnio po 8391 zł. Świadczenie tylko dla pracowników

List z ZUS, pieniądze
Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca różne świadczenia, które są wsparciem finansowym dla tysięcy Polaków. Jedno z nich jest skierowane do pracowników, a jego kwota jest naprawdę spora. Komu może liczyć na dodatkowe pieniądze, a w jakich przypadkach świadczenie nie przysługuje?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca odszkodowania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca Polakom rozmaite dodatki, w tym także odszkodowanie za wypadek przy pracy. Wysokość świadczenia jest ustalana zawsze na początku kwietnia i obecnie jest to 1269 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Warto wspomnieć, że taki procent jest określany decyzją, którą wydaje lekarz orzecznik lub komisja lekarska. Przykładowo, jeśli pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu w wysokości 10 proc., to otrzyma 12 690 złotych w ramach odszkodowania.

Emeryci dostaną więcej. Dodatek idzie w górę, wielu na to czeka

Do wniosku trzeba dołączyć kluczowe dokumenty

Jeśli chcemy ubiegać się o przyznanie odszkodowania za wypadek przy pracy, to musimy dostarczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek, a do niego dołączyć niezbędne dokumenty: protokół powypadkowy oraz druk OL-9, który wystawi zakład pracy, a wypełni lekarz. ZUS jakiś czas temu przekazał, że przeciętnie wypłaca się 8391 złotych w ramach odszkodowania, a w ubiegłym roku z tego świadczenia skorzystało 42,6 tys. Polaków.

Zobacz także: Nagranie z Lidla bije rekordy popularności. Komentarze są bezcenne

W jakich przypadkach odszkodowanie nie przysługuje?

Trzeba również pamiętać, że nie w każdym przypadku pracownik będzie mógł otrzymać odszkodowanie za wypadek przy pracy. Świadczenie nie należy się przede wszystkim w sytuacji, gdy poszkodowany świadomie naruszył zasady BHP i przez to doszło do wypadku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci pieniędzy w ramach odszkodowania, jeśli podczas zdarzenia pracownik był pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.