Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Popełniłeś błąd w rozliczeniu? Skarbówka może wysłać pilne wezwanie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.02.2024 13:35

Popełniłeś błąd w rozliczeniu? Skarbówka może wysłać pilne wezwanie

Urząd skarbowy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przy wypełnianiu zeznania podatkowego za poprzedni rok bardzo łatwo jest popełnić błąd - a takich w deklaracji być nie powinno. Jeżeli jednak takowy się trafi, to skarbówka natychmiast go zauważy i wezwie podatnika do wyjaśnienia. A to zaledwie początek nieprzyjemności.

Błędy w zeznaniu podatkowym

Jeszcze 10 lat temu, rozliczanie podatku było dla wielu osób za coroczną drogę przez mękę - głównie przez konieczność ręcznego wypełniania pól w deklaracji i obliczania różnic oraz sum. Popełnienie błędu było wówczas bardzo prawdopodobne.

Z biegiem czasu, podatnicy otrzymali od administracji skarbowej narzędzia, które zdecydowanie ułatwiły wielu życie, jak system Twój e-PIT. Nadal co prawda trzeba wpisywać kwoty w pola, ale wszystkie obliczenia są przeprowadzane automatycznie. Nie oznacza to jednak, że niebezpieczeństwo popełnienia błędu całkowicie wyeliminowano.

Zmiany w czołowym banku. Klienci muszą się przygotować

Skarbówka wzywa Polaków. Chodzi o rozliczenie PIT

Jak podaje serwis superbiz.se.pl, każdy błąd popełniony przez podatnika w zeznaniu jest wykrywany przez skarbówkę. W zasadzie jednak, pojawienie się każdej niejasności w zeznaniu jest wystarczającym powodem, aby urząd skarbowy wezwał podatnika do wyjaśnienia sprawy - mówi o tym wprost Ordynacja podatkowa.

Jeżeli podatnik faktycznie otrzyma takie wezwanie - czy to listownie, czy telefonicznie - jest zobowiązany do stawienia się osobiście w urzędzie skarbowym. Nie przewidziano od tego wyjątków czy odstępstw.

Za brak obecności grożą kary

Co jednak się stanie, jeżeli dana osoba zignoruje wezwanie lub po prostu nie będzie mogła się stawić? Według Ordynacji podatkowej, a konkretnie art. 262, na takiego podatnika zostanie nałożona kara porządkowa. Mowa tu nawet o kwocie 3700 zł.

Sam artykuł ma w swojej treści jednak pewien haczyk. Kary porządkowej można uniknąć, jeżeli podatnik nie stawi się w urzędzie skarbowym z uzasadnionej przyczyny. Sama kara może zostać również uchylona przez skarbówkę na wniosek podatnika na podstawie takich okoliczności.

źródło: superbiz.se.pl

ZOBACZ TAKŻE: 600 zł dla niektórych rodziców. Wiadomo, kto dostanie pieniądze