Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze do emerytury dla seniorów. Do wzięcia 2760 zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.02.2024 08:36

Dodatkowe pieniądze do emerytury dla seniorów. Do wzięcia 2760 zł

Seniorka, pieniądze
Zofia i Marek Bazak/East News

Wielu seniorów może liczyć na wsparcie finansowe w postaci dodatków do świadczeń emerytalnych. Jeden z nich powiększy ich budżet o 2760 złotych rocznie, a wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek. Trzeba pamiętać, że pieniądze nie należą się każdemu emerytowi, tylko wybranej grupie. Kto może starać się o ten dodatek? 

Specjalny dodatek do emerytury dla dwóch grup seniorów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc wypłaca seniorom świadczenia emerytalne. Jak się jednak okazuje, to nie jedyne pieniądze, na które mogą liczyć polscy emeryci. Dla sporej grupy osób przewidziano bowiem specjalny dodatek do emerytury, który zasili ich budżet domowy. Chodzi tu o świadczenie ratownicze dla ratowników górskich oraz strażaków ochotników. Należą im się dodatkowe comiesięczne wypłaty w wysokości 230 złotych, co w skali roku daje dokładnie 2760 złotych. Trzeba jednak mieć na uwadze jeszcze jeden bardzo ważny czynnik. Potencjalny beneficjent musi bowiem spełnić kluczowy warunek. 

Zobacz także: Nie będzie emerytur stażowych? Była prezes ZUS ujawnia

Zwrot podatku rzędu 14 tysięcy złotych? To nie jest żart

Świadczenie ratownicze. Trzeba spełnić odpowiednie warunki

Dodatek do emerytury w postaci świadczenia ratowniczego należy się tylko i wyłącznie ratownikom górskich i strażakom ochotnikom, którzy dodatkowo muszą odpowiednio udokumentować swój staż pracy. Co ważne, musi on być odpowiednio długi, by pieniądze zostały wypłacone. Konieczna jest możliwość udowodnienia, że dana osoba faktycznie brała udział w akcjach lub działaniach ratowniczych. 

Warunkiem otrzymania świadczenia ratowniczego jest posiadanie odpowiednich okresów aktywności w strukturach wyżej wymienionych zawodów. W przypadku kobiet staż pracy powinien wynosić 20 lat, a w przypadku mężczyzn - 25. 

Co zrobić, by otrzymać dodatkowe 2760 zł rocznie?

Seniorzy, którzy spełniają odpowiednie wymagania i chcą starć się o przyznanie dodatku do emerytury, powinni złożyć specjalne pisemne oświadczenie, które udowodni ich przynależność do danych zawodów przed 31 grudnia 2011 roku. Taki dokument musi zostać podpisany przez trzy osoby i wymaga się, by jedna z nich w przeszłości pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej.

Co istotne, w przypadku świadczenia ratowniczego, to nie ZUS wypłaci pieniądze dla seniorów. W celu złożenia wniosku o przyznanie dodatku beneficjent powinien udać się do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Jeśli dana osoba otrzyma prawo do świadczenia, to powinna spodziewać się przelewu w wysokości 230 złotych do 15. dnia każdego miesiąca.