Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Genialne wieści dla emerytów. Mogą dostać nawet 2 tys. zł
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.02.2024 15:05

Genialne wieści dla emerytów. Mogą dostać nawet 2 tys. zł

emeryci, seniorzy
Pixabay/Huskyherz

To, że 13. i 14. emerytura zostaną z nami na dłużej, to nie jedyne dobre wieści dla seniorów. Ministra polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, zapowiedziała już, że dotychczasowe programy będą kontynuowane. Pojawią się też zupełnie nowe. Czym jest bon senioralny?

Seniorzy mogą być spokojni

Wraz ze zmianami po ostatnich wyborach pojawiło się wiele pytań w sprawie świadczeń dla emerytów. Wiele emocji budziła zwłaszcza 13. emerytura. Wiemy już jednak, że zarówno trzynastka jak i czternastka zostaną z nami na dłużej. Co więcej, wiemy też, ile wyniesie to świadczenie — wysokość trzynastki zależna jest od emerytury minimalnej, a ta już w marcu wzrośnie z 1588,44 zł do 1780,96 zł brutto.

Trzynastej emerytury seniorzy mogą spodziewać się w kwietniu. To jednak nie jedyne świadczenie dla tej grupy, a resort zapowiada wprowadzenie nowości.
 

Można dostać nawet 3000 zł zwrotu ze skarbówki. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Bon senioralny — co to?

Ministra ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, o planach związanych z finansowym wsparciem seniorów mówiła w rozmowie z Faktem:

Zachowujemy wszystkie transfery finansowe, one są ważne. Ale ważne jest to, żeby pieniądz publiczny pochodzący z podatków obywateli, którzy pracują, być zainwestowany w system.

W swojej wypowiedzi zaznaczyła, że zostanie opracowany nowy, kompleksowy program opieki — "wielomodułowy, dotyczący zarówno kadr, jak i usług". Właśnie taką funkcję ma pełnić bon senioralny. Otrzymywać miałyby go osoby, które w przeciwnym razie byłyby zmuszone zrezygnować z obecnej pracy, na rzecz opieki nad niepełnosprawnym lub chorym członkiem rodziny.
 

2 tysiące złotych od zaraz

Jak podkreśliła ministra, ustawa o bonie senioralnym jest już gotowa. Poinformowała również, że gdyby program został wprowadzony teraz, świadczenie wynosiłoby maksymalnie 2121 zł, czyli połowę płacy minimalnej. Jak sama nazwa wskazuje, bon nie ma być jednak wypłacany w formie gotówkowej, a jako usługi dla potrzebujących — osób niepełnosprawnych, chorych i seniorów. W pierwszym etapie programem miałyby zostać objęte osoby, które ukończyły 75 rok życia.

Ministra dodała, że obecnie celem rządu jest również przeprowadzenie podwójnej waloryzacji i 5 tysięcy emerytury zwolnionej z podatku.

źródło: o2.pl