Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Część rodziców straci 800 plus. Te osoby nie dostaną świadczenia
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.02.2024 11:05

Część rodziców straci 800 plus. Te osoby nie dostaną świadczenia

800+ rodzina
Biznesinfo

Od początku 2024 roku działające od lat 500 plus zostało podniesione do 800 zł. 800 plus wciąż jest jednym z najczęściej pobieranych świadczeń z ZUS, przysługuje bowiem na niemal każde dziecko. Są jednak wyjątki. Sprawdź, kto nie może liczyć na taką formę wsparcia.

Kiedy potrzebny jest wniosek o 800 plus?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wielokrotnie przypominał rodzicom, że aby otrzymać świadczenie w zwiększonej wysokości, nie trzeba składać nowego wniosku. Wszystkie przyznane świadczenia zostały wypłacone z podwyżką automatycznie. Teraz jednak można już składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. 

Chociaż na początku pieniądze przyznawane były tylko na drugie i kolejne dziecko, już od lat można ubiegać się o dodatek na każde dziecko. Paradoksalnie, nie wszyscy rodzice mają jednak prawo do świadczenia. Kto nie może liczyć na dodatkowe pieniądze?
 

ZUS wypłaca średnio po 8391 zł. Świadczenie tylko dla pracowników

800 plus nie na każde dziecko

Mimo że rząd Prawa i Sprawiedliwości po wprowadzeniu 500 plus zmodyfikował przepisy, by świadczenie przysługiwało ”na każde dziecko”, w rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej. Pieniędzy nie dostaną przede wszystkim rodzice dzieci, które ukończyły już 18 lat — w przypadku tego świadczenia nie działa bowiem zasada obejmująca podopiecznych do końca ich edukacji.

800 plus nie przysługuje również, jeśli rodzina mieszka za granicą i pobiera podobny zasiłek w innym kraju. Traktowane jest to wówczas jako pobieranie tego samego świadczenia dwa razy i jest niedozwolone przez prawo.
 

Te przepisy ws. 800 plus mogą zaskoczyć

Poprzednie przykłady mogą wydać się niektórym osobom oczywiste. Są jednak także bardziej zaskakujące przypadki. Świadczenie nie przysługuje np. obojgu rodziców, jeśli jeden z nich pobiera je w całości i wychowuje dziecko samotnie. Podobnie pieniędzy nie otrzymają osoby, których dzieci trafiły do rodziny zastępczej bądź placówki opiekuńczej.

800 plus nie przysługuje także nawet na niepełnoletnie dziecko, jeśli te pobiera już świadczenie na własne potomstwo, ani na dziecko, które zawarło związek małżeński.

źródło: o2.pl