Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot podatku rzędu 14 tysięcy złotych? To nie jest żart
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.02.2024 19:22

Zwrot podatku rzędu 14 tysięcy złotych? To nie jest żart

Rozliczenie podatku
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W trwającym od kilku dni sezonie rozliczeń podatkowych, wielu Polaków poszukuje metod na uzyskanie jak największej kwoty zwrotu podatku. Okazuje się, że przy zastosowaniu konkretnych ulg i spełnieniu odpowiednich warunków, można uzyskać nawet 14 tysięcy złotych od skarbówki.

Rozliczenia z fiskusem trwają

Jak co roku, 15 lutego rozpoczął się 2,5 miesięczny okres rozliczeń podatkowych z fiskusem. Tak samo jak w 2023 roku, podatnicy mogą się rozliczyć zarówno drogą tradycyjną, jak i przez internet za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Serwis pit.pl przypomina, że sposób rozliczenia jest dość ważny w przypadku zwrotu podatku. Złożenie deklaracji w formie papierowej oznacza czas oczekiwania na zwrot wynoszący maksymalnie 90 dni. Rozliczenie przez internet skraca czas oczekiwania aż o połowę, do 45 dni.

Ministerstwo zapowiada rewolucję. Wielu pracowników skorzysta

Gigantyczne zwroty podatku?

Ten sam portal donosi również, że jedna z czytelniczek w ramach symulacji rozliczenia pit otrzymała gigantyczną kwotę zwrotu podatku. Miała ona wynieść przeszło 14 tys. zł., co wydaje się kwotą wręcz nieprawdopodobną.

Czy faktycznie można uzyskać aż tyle pieniędzy od skarbówki? Paradoksalnie okazuje się, że tak. Czytelniczka rozlicza się bowiem z mężem i ma dwójkę dzieci. Małżeństwo przeprowadziło w zeszłym roku termomodernizację, która kosztowała w sumie 119 tys. zł. Zastosowali zatem ulgę termomodernizacyjną, dzięki której mogli odliczyć maksymalną dozwoloną kwotę 106 tys. zł, którą można osiągnąć właśnie przy rozliczeniu podatku razem z małżonkiem.

Sposoby na wyższe kwoty

Zwrot podatku w tym przypadku wyniósł 13 160 zł. Małżeństwo zastosowało jeszcze dwie dodatkowe ulgi - internetową oraz prorodzinną. Ta pierwsza pozwoliła na odliczenie kwoty 183 zł od podatku, zaś pozostałą kwotę do zwrotu uzupełniła ulga prorodzinna.

Najważniejszym elementem jest jednak fakt, iż w tym przypadku małżeństwo z dwójką dzieci uzyskało aż 200 tys. zł dochodów. Kwota zwrotów będzie wzrastać wraz z kwotą dochodów, zatem osoby zarabiające mniej muszą się liczyć z mniejszymi kwotami zwrotów.

źródło: pit.pl

ZOBACZ TAKŻE: ZUS może wypłacić ci nawet blisko 30 tys. złotych. Są warunki