Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS może wypłacić ci nawet blisko 30 tys. złotych. Są warunki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.02.2024 17:30

ZUS może wypłacić ci nawet blisko 30 tys. złotych. Są warunki

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

Nawet 30 tysięcy złotych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest żartem. Taka suma jest jednak wypłacana tylko w specyficznych okolicznościach; dodatkowo, potrzebne jest spełnienie warunków i złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS.

30 tysięcy złotych na wniosek

Część osób może być zdziwiona, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest w stanie wypłacać tak gigantyczne sumy pieniędzy konkretnej osobie. Zwykle przelewy z ZUS wynoszą kilkaset albo kilka tysięcy złotych, a w tym przypadku mowa o kwocie nawet kilka- bądź kilkanaście razy większej.

Jak jednak wynika z doniesień serwisu eska.pl, sam ZUS wskazuje, że jest to możliwe. Wszystko zależy bowiem od tego, czy osoba ma subkonto w Zakładzie, oraz ile pieniędzy zdołała na nim odłożyć.

Co z drugą waloryzacją emerytur w 2024 roku? Jest jeden warunek

Podstawowe warunki

Osoby posiadające subkonto w ZUS mogą wskazać za życia, kto konkretnie będzie uprawniony, aby móc odziedziczyć środki z subkonta po jego śmierci. Jeżeli tak się nie stanie, staną się one częścią masy spadkowej.

W przypadku wskazania konkretnych dziedziców środków, po śmierci ubezpieczonego ZUS wysyła do takich osób informację o możliwości wypłaty środków. Zaznacza jednocześnie, że w tym celu konieczne będzie złożenie wniosku.

Tysiące złotych czekają

Paradoksalnie, to właśnie konieczność bycia wskazanym przez zmarłego - jeżeli złożył on odpowiednie oświadczenie - jest jedynym warunkiem potrzebnym do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Ten z kolei składa się w dowolnym inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli ubezpieczony był również członkiem OFE, to konieczne jest złożenie wniosku do odpowiedniego OFE.

Okazuje się również, że faktycznie jest co wypłacać. Dane ZUS wskazują bowiem, że na subkoncie osoby zmarłej przeciętnie pozostawionych jest ok. 29 tys. zł. Jedyne, co może z nimi zrobić Zakład, to wypłacić je spadkobiercom.

źródło: eska.pl

ZOBACZ TAKŻE: Ważna data dla emerytów. ZUS może zmienić wysokość świadczenia