Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co z drugą waloryzacją emerytur w 2024 roku? Jest jeden warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.02.2024 22:39

Co z drugą waloryzacją emerytur w 2024 roku? Jest jeden warunek

Seniorzy, pieniądze
Pixabay/jhenning/Iberion

Coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych odbywa się zawsze w marcu. Jak się jednak okazuje, w tym roku emeryci mogą mieć podwójny powód do radości, bo trwają pracę nad wprowadzeniem jeszcze jednej podwyżki. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreślił, że jest pewien kluczowy warunek. 

Seniorzy mogą liczyć na coroczną waloryzację

Polscy seniorzy w większości otrzymują niewysokie emerytury i renty, które w obliczy szalejące inflacji nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Właśnie dlatego z niecierpliwością czekają na podwyżki i dodatki, które im przysługują. Co roku mogą liczyć na waloryzację świadczeń, czyli podwyżkę wyliczaną w oparciu o poziom inflacji czy realnego wzrostu wynagrodzeń. Od 1 marca emerytury i renty będą wyższe o 12,12 procent. 

Ulga przysługuje prawie wszystkim. Nawet 1,5 tys. zł podatku mniej

Rząd pracuje nad wprowadzeniem drugiej waloryzacji

Jak się okazuje, w tym roku najprawdopodobniej seniorów czeka jeszcze jedna podwyżka świadczeń. Rząd pracuje bowiem nad wprowadzeniem drugiej waloryzacji. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował ostatnio, że jego resort złożył już wniosek o wpisanie projektu w tej sprawie do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Dodał także, że podwyżka ta jest możliwa, ale tylko pod jednym warunkiem.

Zobacz także: Pilne ostrzeżenie Pepco. Ten produkt może być niebezpieczny

Druga podwyżka dla emerytów? Tylko pod jednym warunkiem

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Sebastian Gajewski podkreślił, że regulacja dotycząca drugiej waloryzacji świadczeń dla seniorów ma być gotowa w ciągu kilku miesięcy. Jak się okazuje, podwyżka ta miałaby zostać zrealizowana we wrześniu, ale tylko wtedy, gdy poziom wzrostu cen przekroczy pewien poziom. Warto wspomnieć, że w umowie koalicyjnej była mowa o drugiej waloryzacji przy 5-procentowej inflacji.

W projekcie zakładamy, że druga waloryzacja byłaby przeprowadzona we wrześniu. Oczywiście jest to waloryzacja, która ma charakter interwencyjny, czyli będzie uruchamiana, gdy inflacja za pierwsze półrocze przekroczy pewien poziom - zapowiada wiceminister Gajewski.