Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dopłaty do ogrzewania w 2024 roku. Wiadomo, komu należą się pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.02.2024 21:47

Dopłaty do ogrzewania w 2024 roku. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Polacy już od początku nowego roku mogą składać wnioski o wypłatę popularnego dodatku finansowego. Jest to wsparcie dla odbiorców energii przeznaczone dla osób, które spełnią odpowiednie warunki. Wiadomo, komu należą się dodatkowe pieniądze. Przedstawiamy szczegóły.

Dodatek osłonowy 2024. Komu należą się pieniądze?

Dodatek osłonowy to popularne świadczenie, które po raz pierwszy zostało wypłacone w 2022 r. W tym roku Polacy znów będą mogli skorzystać z tego wsparcia finansowego, ale będą musieli spełnić konkretne warunki. W przypadku tego dodatku obowiązuje kryterium dochodowe. 

O świadczenie może ubiegać się osoba w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym przeciętny dochód nie jest większy niż 2100 zł miesięcznie. W przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego limit ten wynosi 1500 zł miesięcznie. Warto dodać, że po przekroczeniu tych kwot, dodatek zostanie zmniejszony na zasadzie złotówka za złotówkę.

Ulga przysługuje prawie wszystkim. Nawet 1,5 tys. zł podatku mniej

Tyle wynosi wsparcie dla odbiorców energii

Wysokość dodatku osłonowego będzie zależała od wielkości gospodarstwa domowego oraz od źródła ogrzewania. Przykładowo, Polacy, którzy mieszkają w bloku i spalają węgiel, będą mogli ubiegać się o podwyższony dodatek osłonowy. Kwoty wypłacane w ramach tego świadczenia prezentują się następująco:

  • 228,80/286,00 złotych dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
  • 343,20/429,00 złotych dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
  • 486,20/607,75 złotych dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
  • 657,80/822,25 złotych dla gospodarstwa domowego składającego się z 6 i więcej osób.

Co zrobić, by otrzymać dodatek osłonowy?

Nabór wniosków o wypłatę dodatku osłonowego ruszył 1 stycznia i potrwa do 30 kwietnia 2024 roku. Odpowiedni formularz możemy pobrać ze strony internetowej, a następnie wydrukować, wypełnić i dostarczyć do Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej lub Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej. Wniosek możemy złożyć także drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy ePUAP. Wypłaty dodatku są jednorazowe i będą realizowane do 30 czerwca 2024 roku. 

Zobacz także: Pilne ostrzeżenie Pepco. Ten produkt może być niebezpieczny