Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ci seniorzy dostaną w marcu aż trzy emerytury. Sprawdzamy daty
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 18.02.2024 11:42

Ci seniorzy dostaną w marcu aż trzy emerytury. Sprawdzamy daty

emeryci, seniorzy
Marek BAZAK/East News

W marcu seniorów czeka prawdziwa kumulacja niespodzianek. Już 1 marca zostanie przeprowadzona waloryzacja emerytur, a niektórzy beneficjenci dostaną nie jedno, ale aż trzy świadczenia! Znamy konkretne daty. Sprawdzamy, co dzieje się z wpłatami z ZUS.

Waloryzacja emerytur już w marcu

Długo wyczekiwana przez seniorów waloryzacja emerytur i rent ruszy już za niecałe dwa tygodnie, w piątek, 1 marca. Wszystkie świadczenia pójdą w górę o 12,12%. Oznacza to, że minimalna emerytura będzie od tej chwili wynosić 1780,96 zł. To jednak nie jedyna niespodzianka, która czeka seniorów w marcu. Poza tym, że świadczenia z ZUS trafią do nich w zwiększonej wysokości, niektórzy dostaną aż trzy wypłaty. Dlaczego?
 

Lawina wniosków o nowe świadczenie. Urzędy nie nadążają

Kiedy wypłaty emerytur w marcu?

Jak doskonale wiedzą seniorzy, którzy już od lat pobierają emeryturę, ZUS i KURS wypłacają świadczenia w z góry ustalonych terminach. Z zasady są to 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. Zdarza się jednak, że przelew nie może być wówczas zrealizowany z powodu weekendu lub święta — wówczas emerytury możemy spodziewać się wcześniej. Taka sytuacja wydarzy się m.in. 8 marca, kiedy seniorzy otrzymają pieniądze z wyprzedzeniem, zamiast 10 marca, który w tym roku wypada w niedzielę.

Zaskoczeni będą jednak przede wszystkim ci, którzy emeryturę otrzymują 1. dnia miesiąca. W kwietniu bowiem w tym dniu wypada Poniedziałek Wielkanocny, świadczenie musi zatem zostać wypłacone wcześniej. Oznacza to, że seniorzy otrzymają pieniądze nie tylko 1., ale także 29. marca. I na tym nie koniec!
 

Trzynasta emerytura 2024

Poza tradycyjną emeryturą i wcześniejszą wypłatą kwietniową, seniorzy mogą spodziewać się jeszcze jednego bonusu. Już w marcu bowiem zostaną wypłacone tzw. trzynastki. Tak samo jak w przypadku emerytur wypłacanych na początku kwietnia, tak i to świadczenie zostanie w tym roku wypłacone z wyprzedzeniem, do 29 marca. To oznacza aż trzy wypłaty w jednym miesiącu dla około miliona seniorów!

Pozostali seniorzy na trzynastą emeryturę poczekają trochę dłużej. Trafi ona do nich po Wielkanocy: 5., 10., 15., 19. i 25. kwietnia.

źródło: fakt.pl