Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Waloryzacja obejmie nie tylko emerytury. Te dodatki pójdą w górę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.02.2024 12:03

Waloryzacja obejmie nie tylko emerytury. Te dodatki pójdą w górę

List z ZUS-u, kalkulator, okulary
Arkadiusz Ziolek/East News

Już w marcu seniorzy będą mogli liczyć na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podwyżka obejmie także rozmaite dodatki, takie jak chociażby dodatek pielęgnacyjny. Przedstawiamy szczegóły.

Już niedługo seniorzy dostaną podwyżki

Polscy seniorzy co roku mogą liczyć na podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych. Waloryzacja odbywa się zawsze w marcu, a jej wysokość zależy między innymi od poziomu inflacji. Jeśli chodzi o tegoroczną podwyżkę, to emerytury i renty od marca zostaną podwyższone o 12,12 procent. Minimalna emerytura wynosi aktualnie 1588,44 złotych brutto, a po waloryzacji będzie ona na poziomie 1780,96 złotych brutto.

Zobacz także: Pepco zamyka wszystkie sklepy w tym kraju. Zaskakująca decyzja 

Pilny komunikat ZUS do rodziców. Chodzi o 800 plus

Waloryzacja obejmie także dodatki do emerytur

Warto wspomnieć, że świadczenia będą zwiększane automatycznie i nie trzeba składać w tym celu żadnych dodatkowych wniosków. Podwyżka trafi do każdego, kto na dzień 29 lutego będzie posiadał prawo do wypłaty świadczeń. Jak podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, marcowa waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty, ale także rozmaite dodatki, które są wypłacane seniorom. Chodzi tu na przykład o świadczenie honorowe czy dodatek pielęgnacyjny. 

ZUS podaje konkretne kwoty. Wiadomo, o ile wzrosną dodatki

Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski poinformował, że kwota graniczna świadczenia uzupełniającego wzrośnie do  2419,33 zł, a świadczenie honorowe przyznawane stulatkom od 1 marca będzie na poziomie 6246,13 zł.

ZUS wypłaci także wyższy dodatek pielęgnacyjny, który przyznaje się osobom po 75. roku życia, całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji. Wzrośnie on z 294,39 zł do 330,07 zł. Dodatek do sieroty zupełnej wyniesie 620,36 zł, dodatek za tajne nauczanie 294,39 zł, a dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 495,11 zł.