Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Waloryzacja minimalnej emerytury. O ile wzrośnie świadczenie?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.02.2024 20:39

Waloryzacja minimalnej emerytury. O ile wzrośnie świadczenie?

Pieniądze
BiznesINFO

Do marcowej waloryzacji świadczeń pozostał nieco ponad tydzień. Wśród świadczeń, które otrzymają podwyżkę, standardowo znalazły się również emerytury. Na jaką konkretnie kwotę mogą liczyć emeryci otrzymujący najniższą emeryturę?

Waloruzacja rent i emerytur 2024. Podwyżka świadczeń z ZUS

Jak co roku, na początku marca zostanie przeprowadzona waloryzacja emerytur. Jak przypomina serwis expressbydgoski.pl, tegoroczny wskaźnik wynosi 12,12 proc., i dokładnie o tyle zostaną podwyższone kwoty wszystkich świadczeń objętych waloryzacją.

Tegoroczna podwyżka będzie się jednak różnić jednym zasadniczym elementem. Nie będzie bowiem gwarantowanej kwoty podwyżki, co oznacza, że waloryzacja oparta będzie jedynie o wskaźnik.

Zmieniają warunki świadczenia. Jest komunikat prezesa ZUS

O ile wzrośnie minimalna emerytura w 2024? Taką kwotę emeryci dostaną na rękę

W centrum uwagi, jak przy każdej podwyżce, znalazła się kwota minimalnej emerytury. Obecnie jej wysokość brutto znajduje się na poziomie 1588,44 zł. Czego można się spodziewać od marca?

Waloryzacja podwyższy minimalną kwotę brutto emerytury do sumy 1780,96 zł. Podwyżka o 12,12 proc. oznacza zatem wzrost kwoty o 192,52 zł. “Na rękę” emeryci dostaną z kolei w przybliżeniu 1620,65 zł.

Inne świadczenia. Tyle wyniesie trzynasta emerytura w 2024 roku

Podwyżka minimalnej emerytury ucieszy również te osoby, które otrzymują świadczenia powiązane z jej kwotą. Tyle samo co minimalna wysokość świadczenia emerytalnego, czyli 1780,96 zł brutto, będzie bowiem wynosiła 13. emerytura. Ją emeryci otrzymają tradycyjnie na wiosnę.

Nie ma jeszcze pewności co do wysokości 14. emerytury. Jej wysokość jest także równa minimalnej emeryturze, ale według przepisów ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje rząd.

źródło: expressbydgoski.pl

ZOBACZ TAKŻE: Genialne wieści dla emerytów. Mogą dostać nawet 2 tys. zł