Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przyspieszył wypłaty emerytur. Seniorzy będą zachwyceni
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.02.2024 11:23

ZUS przyspieszył wypłaty emerytur. Seniorzy będą zachwyceni

Seniorki, list z ZUS-u, pieniądze
Pixabay/silviarita/Iberion

Już w marcu seniorzy otrzymają zwaloryzowane świadczenie emerytalne. W lutym natomiast zmienił się nieco harmonogram wypłat i spora część emerytów będzie mogła liczyć na wcześniejszy przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedstawiamy szczegóły.

Już niedługo ZUS wypłaci seniorom wyższe emerytury

Seniorzy mogą liczyć na coroczną waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych, która zawsze odbywa się w marcu. Większość Polaków otrzymuje niewysokie wypłaty, więc taka podwyżka jest dla nich sporym wsparciem finansowym. 

Wysokość waloryzacji zależy przede wszystkim od poziomu inflacji, a także realnego wzrostu wynagrodzeń. Jeśli chodzi o tegoroczne podwyżki świadczeń, to będą one na poziomie 12,12 proc.

Nowa akcja Biedronki ruszyła. Sieć rozdaje setki złotych

ZUS wypłaca emerytury w określonych terminach

W związku z waloryzacją, w górę pójdzie najniższe świadczenie, które obecnie jest na poziomie 1588,44 złotych brutto. Od 1 marca minimalna emerytura wyniesie 1780,96 złotych brutto.

Jeśli chodzi o terminy wypłat emerytur, to są one ściśle określone i każdemu seniorowi przypisana jest jedna stała data. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje pieniądze 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

Niektórzy seniorzy w lutym dostaną emeryturę wcześniej

Może zdarzyć się też tak, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci emeryturę wcześniej. Taka sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy w dzień wypłaty wypada akurat święto lub dzień wolny od pracy. 

Jeśli chodzi o luty, to seniorzy otrzymujący pieniądze 25. dnia miesiąca, dostaną je aż dwa dni wcześniej, czyli 23 lutego. Przyspieszenie przelewu jest spowodowane tym, że 25 luty wypada akurat w niedzielę.

Zobacz także: Pepco zamyka wszystkie sklepy w tym kraju. Zaskakująca decyzja