Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Świadczenie idzie w górę. Wielu może otrzymać, niewielu o nim wie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.02.2024 17:39

Świadczenie idzie w górę. Wielu może otrzymać, niewielu o nim wie

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

Marcowe podwyżki świadczeń obejmują większość istniejących programów wsparcia. W ramach waloryzacji, w górę pójdzie także świadczenie, które przysługuje wielu osobom, ale z drugiej strony niewielu ma świadomość jego istnienia.

Waloryzacja emerytur i rent już za rogiem. Wzrastają też inne świadczenia z ZUS

Podwyżki większości świadczeń objętych waloryzacją przeprowadzane są zawsze na początku marca. Szczegóły wszystkich wzrostów są publikowane jednak dopiero na kilka tygodni przed właściwą datą waloryzacji.

Jak podaje serwis rynekzdrowia.pl, w poniedziałek 19 lutego ukazał się komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właśnie w sprawie waloryzacji. Prezentuje on konkretne kwoty świadczeń, jakie będą obowiązywały od 1 marca.

Genialne wieści dla emerytów. Mogą dostać nawet 2 tys. zł

Mało znane świadczenie w górę. Ile wyniesie dodatek z ZUS?

Na liście, obok tradycyjnej już pozycji minimalnej emerytury (1780,96 zł po waloryzacji), pojawiła się także kwota mało znanego świadczenia. Paradoksem jest fakt, iż pomimo jego niskiej popularności, do uzyskania pieniędzy kwalifikuje się dość spore grono osób.

Mowa bowiem o dodatku dla sierot zupełnych, który jest przyznawany bez względu na wiek wnioskującego. Warunkiem przyznania pieniędzy jest śmierć obojga rodziców (bądź tylko matki, jeżeli ojciec nie jest znany) oraz otrzymywanie renty rodzinnej.

Nowa wysokość dodatku z ZUS. Potrzebny wniosek

Uzyskanie dodatku jest możliwe tylko poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma jednak określonego limitu czasowego - można to zrobić w dowolnej chwili. Sam ZUS rozpatrzy wniosek w ciągu 30 dni od jego złożenia.

Do końca lutego, wysokość świadczenia wynosi 553,30 zł. Według komunikatu Prezesa ZUS, marcowa waloryzacja podniesie jego wysokość do kwoty 620,36 zł.

źródło: rynekzdrowia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Zmieniają warunki świadczenia. Jest komunikat ZUS