Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Blisko 300 złotych do emerytury. O tym dodatku mało kto pamięta
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.02.2024 22:22

Blisko 300 złotych do emerytury. O tym dodatku mało kto pamięta

Seniorzy na ławce
Alexander Kliem/Pixabay

Część seniorów może liczyć na dodatek do emerytury w wysokości 300 złotych. Pieniądze można otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku, a warunki są bardzo proste do spełnienia. Co więcej, jego wysokość już niebawem pójdzie w górę.

300 złotych dla seniorów

Lista dodatków oferowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest dość długa. Wiele z nich ma warunki, które są dość trudne do spełnienia, i potrafią zniechęcić wielu potencjalnych beneficjentów, którzy chcieliby korzystać ze wsparcia finansowego.

Jak jednak informuje serwis poradnikpracownika.pl, istnieje świadczenie, które można otrzymać w bardzo prosty sposób. Co więcej, spełnienie postawionych warunków nie jest zbyt skomplikowane.

Ministerstwo zapowiada rewolucję. Wielu pracowników skorzysta

Warunki są proste

Świadczenie, o którym mowa, to dodatek za tajne nauczanie. Mogą go otrzymać te osoby, które spełniają jeden z dwóch warunków: przed 1 września 1939 roku były pracownikami polskich szkół na terenie Wolnego Miasta Gdańska lub Rzeszy Niemieckiej i prowadziły nauczanie w języku polskim, bądź prowadziły tajne nauczanie podczas II wojny światowej.

Dodatek został ujęty w Karcie Nauczyciela, którą wprowadzono w 1982 roku. Obecnie wynosi on dokładnie 294,39 zł. Pieniądze nie zostaną jednak przyznane, jeżeli dana osoba pobiera już świadczenie podobnego rodzaju, jak np. dodatek kombatancki.

Trzeba złożyć wniosek

Te osoby, które spełniają warunki do otrzymania dodatku za tajne nauczanie, muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić drogą pocztową oraz osobiście; innym wyjściem jest także wysłanie pełnomocnika z upoważnieniem. Zakład rozpatrzy wniosek w ciągu 30 dni.

Zadowolenie może również wzbudzić fakt, że dodatek za tajne nauczanie jest corocznie waloryzowany. Tegoroczny wskaźnik wynosi według doniesień medialnych 12,12 proc., zatem można się spodziewać, że po podwyżce wyniesie on 330,07 zł. Konkretną kwotę ogłosi prezes ZUS najpóźniej 12 dni przed waloryzacją.

źródło: poradnikpracownika.pl

ZOBACZ TAKŻE: 250 zł kary dla właścicieli nieruchomości. Kontrole już ruszyły