Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmieniają warunki świadczenia. Jest komunikat prezesa ZUS
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.02.2024 16:23

Zmieniają warunki świadczenia. Jest komunikat prezesa ZUS

List z ZUS
BiznesINFO

Wraz z początkiem marca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza wprowadzić zmiany w jednym ze świadczeń. Tak bowiem wynika z opublikowanego przez Prezesa ZUS komunikatu w Dzienniku Ustaw. Co ważne, zmiana nie ma związku z waloryzacją świadczeń.

ZUS zmienia zasady świadczenia uzupełniającego

Zmiany w zasadach świadczeń nie zdarzają się często. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce na początku roku - wtedy weszła w życie reforma zasad świadczenia pielęgnacyjnego, która umożliwia opiekunom podjęcie pracy zarobkowej.

Jak jednak informuje portal rynekzdrowia.pl, okazuje się, że nadchodzą kolejne zmiany - tym razem w innym świadczeniu. Konkretne informacje znalazły się w opublikowanym w Dzienniku Ustaw komunikacie Prezesa ZUS.

Co z drugą waloryzacją emerytur w 2024 roku? Jest jeden warunek

Przełomowy początek marca

Chociaż zmiany mają wejść w życie 1 marca 2024 roku, czyli tego samego dnia co waloryzacja, to nie są one niestety z nią powiązane. Świadczenie uzupełniające, potocznie nazywane “500 plus” dla osób niesamodzielnych, nadal będzie wypłacane w kwocie 500 zł netto.

Prezes ZUS w komunikacie poinformował, że z początkiem marca podniesiony zostanie limit uprawniający do otrzymywania świadczenia uzupełniającego. Konkretnie, jest to suma emerytury, renty bądź innych świadczeń.

Świadczenie uzupełniające 2024. Ile wyniesie nowy limit?

Według komunikatu, nowy limit uprawniający do otrzymania świadczenia będzie wynosił 2419,33 zł. Uprawnionymi do przyznania pieniędzy są osoby pełnoletnie mieszkające w Polsce, które posiadają orzeczenie ZUS stwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Wspomniane orzeczenie należy załączyć do formularza ESUN, który służy jako wniosek - ZUS nie wypłaci inaczej 500 plus dla niesamodzielnych. W razie jego braku, należy dołączyć druk OL-9 będący zaświadczeniem o stanie zdrowia, a także wszystkie inne materiały, które mogą wpłynąć na wydanie orzeczenia.

źródło: rynekzdrowia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Lekarz przestał pracować w wieku 78 lat. Niebywałe, jaką dostaje emeryturę