Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle Polacy płacą za prąd. Wkrótce stawki mogą pójść w górę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.02.2024 10:31

Tyle Polacy płacą za prąd. Wkrótce stawki mogą pójść w górę

Przedłużacz, prąd
Iberion

Jakiś czas temu Polacy dowiedzieli się, jak będą wyglądały rachunki za prąd, które zapłacą w najbliższym czasie. Jak się okazuje, aktualnie obowiązuje rządowy program ochrony odbiorców energii, ale za jakiś czas wsparcie się skończy. Co wtedy z cenami prądu? 

Ceny energii elektrycznej zamrożone tylko do połowy roku

W ostatnim czasie Polacy nie odczuli zbyt mocno podwyżek stawek za energię elektryczną, a to wszystko przez obowiązujące zamrożenie cen. Takie rozwiązanie funkcjonowało w ubiegłym roku i toczyły się dyskusje, czy powinno zostać przedłużone także na 2024 r. 

Jakiś czas temu rząd podjął decyzję i postanowił, że stawki za prąd będą zamrożone, ale jak na razie tylko do połowy roku.

Zobacz także: Waloryzacja minimalnej emerytury. O ile wzrośnie świadczenie? 

Nowa akcja Biedronki ruszyła. Sieć rozdaje setki złotych

Tak wyglądają aktualne stawki za prąd

Najwięksi sprzedawcy energii złożyli swoje propozycje taryf, a następnie zostały one zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Aktualnie trzeba zapłacić 412 złotych za 1MWh, czyli 0,41 zł za 1 kWh. 

Warto dodać, że zmieniono także obowiązujące limity i taka stawka obowiązuje tylko wtedy, gdy zużycie prądu nie przekracza: 1500 kWh w przypadku gospodarstwa domowego, 1800 kWh dla osób z niepełnosprawnością i 2000 kWh w przypadku rolników i rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny. Jeśli natomiast zużycie będzie większe, to Polacy zapłacą  0,69 zł za 1 kWh. 

Co z cenami prądu po ich odmrożeniu? Portfele Polaków mogą ucierpieć

Należy mieć na uwadze to, że powyższe stawki obowiązują tylko do końca czerwca bieżącego roku. Wraz z początkiem lipca kończy się program zamrożenia cen energii elektrycznej i jeśli rząd nie zdecyduje się na przedłużenie tego rozwiązania, to prawdopodobnie portfele Polaków mocno na tym ucierpią. Jak podaje portal “Super Biznes”, od lipca 2024 r. stawka za prąd może wynieść nawet 1,50 zł za 1 kWh.