Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 600 złotych dla bezrobotnych. Dodatek ma jednak warunki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.02.2024 16:20

600 złotych dla bezrobotnych. Dodatek ma jednak warunki

Pieniądze w ręku
Iberion

Oprócz standardowego zasiłku, bezrobotni mogą także liczyć na specjalny dodatek w wysokości 600 złotych. Aby pieniądze zostały przyznane, trzeba jednak uprzednio spełnić odpowiednie warunki - inaczej na pieniądze nie ma co liczyć.

Nie tylko zasiłek

Podstawowym świadczeniem, jakie mogą otrzymywać bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, jest zasiłek dla bezrobotnych. Jak podaje serwis finanse.wp.pl, do jego przyznania konieczny jest co najmniej roczny staż pracy w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją. 

Przez pierwsze trzy miesiące otrzymuje się 1357,63 zł netto, zaś potem - 1171,60 zł brutto. Brak zasiłku nie oznacza jednak, że bezrobotni nie mają szansy liczyć na jakiekolwiek wsparcie finansowe.

 

Dopłaty do ogrzewania w 2024 roku. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Ponad 600 złotych dla bezrobotnego

Osoba poszukująca pracy może bowiem postarać się o otrzymanie dodatku aktywizacyjnego. Jego wysokość jest równa połowie podstawowej kwocie zasiłku dla bezrobotnych, co oznacza sumę 678,81zł netto.

Aby dodatek został przyznany, konieczne jest spełnienie przez bezrobotnego określonych warunków. Konieczne jest posiadanie prawa do zasiłku, oraz podjęcie zatrudnienia. Prawo przewiduje dwie opcje w tym drugim przypadku: zatrudnienie może być ze skierowania przez urząd pracy z pensją niższą od minimalnego poziomu oraz w niepełnym wymiarze godzin, a także podjęcie pracy z własnej inicjatywy. Pierwsza opcja gwarantuje wypłatę dodatku przez cały okres przysługiwania prawa do zasiłku, zaś druga - przez połowę tego okresu.

Konieczne złożenie wniosku

Jak to zwykle bywa, dodatek aktywizacyjny nie jest wypłacany z urzędu. Potrzebne jest złożenie wniosku do Powiatowego Urzędu Pracy, zaś sam dokument musi zawierać dane wnioskodawcy oraz szczegóły dotyczące nowej pracy m.in. co do firmy czy pensji, a także w jaki sposób praca została podjęta (samodzielnie, czy ze skierowania).

źródło: finanse.wp.pl

ZOBACZ TAKŻE: Kultowa firma w poważnych tarapatach. 1600 osób straci pracę