Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot pieniędzy za ogrzewanie. Trzeba spełnić pewne warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.02.2024 13:34

Zwrot pieniędzy za ogrzewanie. Trzeba spełnić pewne warunki

Grzejnik
Iberion

Spora część Polaków może ubiegać się o zwrot pieniędzy za ogrzewanie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że refundacja będzie wypłacana przez samorządy. Wiadomo, kto może starać się o zwrot oraz jakie trzeba spełnić warunki.

Dla kogo zwrot za ogrzewanie? Skorzystają tysiące Polaków

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju jest około 900 tysięcy gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują gaz. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że paliwa gazowe dostarczane w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku są objęte refundacją podatku VAT

Co ważne, o zwrot mogą wnioskować osoby, które używają paliw gazowych do celów grzewczych, a nie na przykład wykorzystują je tylko do podniesienia temperatury wody.  

Pilny komunikat ZUS do rodziców. Chodzi o 800 plus

Takie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać refundację

Należy wspomnieć, że nie wystarczy tylko ogrzewać gospodarstwa domowego za pomocą gazu, by otrzymać refundację. Konieczne jest, by nasz piec widniał w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zwrot ten trafi do osób, które dodatkowo będą spełniały określone limity dochodowe. Prezentują się one następująco:

  • 2100 złotych w przypadku gospodarstwa domowego jednoosobowego,
  • 1500 złotych w przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego. 

Zobacz także: Pilny komunikat ZUS do rodziców. Chodzi o 800 plus

Zwrot za ogrzewanie. Trzeba złożyć odpowiedni wniosek

Jeśli spełniamy odpowiednie warunki i chcemy starać się o przyznanie zwrotu za ogrzewanie, to należy złożyć wniosek w przypisanym nam urzędzie gminy lub w innej instytucji, która została do tego wyznaczona. 

Trzeba dołączyć do niego kopię faktury, która potwierdza zakup gazu, umowę podpisaną z dostawcą i dowód uiszczenia opłaty za rachunki. Wnioskodawcą może być tylko i wyłącznie osoba, która widnieje w umowie i jest wskazana na fakturze jako odbiorca.

Tagi: Pieniądze gaz