Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co z wprowadzeniem euro w Polsce? Jest stanowisko resortu finansów
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.02.2024 16:35

Co z wprowadzeniem euro w Polsce? Jest stanowisko resortu finansów

Banknoty euro i złote
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kwestia wprowadzenia euro w Polsce wciąż pozostaje aktualna. W kolejnej odsłonie tej sprawy, posłowie Prawa i Sprawiedliwości postanowili zapytać nowy rząd, jak obecnie wygląda kierunek w tejże kwestii i kiedy mogłoby nastąpić potencjalne wejście naszego kraju do strefy euro.

Interpelacja posłów PiS

Sprawa dołączenia Polski do strefy euro jest głośna od lat. W zasadzie od początku członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej trwają dyskusje nt. tego, czy Polska w ogóle powinna przyjąć wspólną walutę - a jeżeli tak, to kiedy?

Kolejna odsłona gorących dyskusji na ten temat rozpoczęła się jakiś czas temu. Według doniesień serwisu tvn24.pl, posłowie Prawa i Sprawiedliwości skierowali interpelację do Ministerstwa Finansów, pytając o kwestię przyjęcia euro przez Polskę.

Waloryzacja minimalnej emerytury. O ile wzrośnie świadczenie?

Ministerstwo odpowiada

Na interpelację posłów PiS odpowiedział wiceminister finansów, Jurand Drop. Przypomniał on, że w momencie spełnienia wymogów postawionych w Traktacie z Maastricht, Polska będzie zobowiązana do przyjęcia wspólnej waluty. Chodzi tu m.in. o osiągnięcie określonego poziomu deficytu, inflacji czy stóp procentowych.

Ponieważ jednak stopy procentowe nie znajdują się na wymaganym poziomie, zaś kurs walutowy złotówki do euro oraz ceny nie są stabilne, Polska nie spełnia obecnie wspomnianych wymagań. W przypadku kursu walutowego, problemem jest niewłączenie złotego do systemu ERM II, który zapewnia stabilność kursów walut w państwach członkowskich UE w stosunku do złotego.

Polska dogania inne kraje

Wiceminister Drop wskazał jednak, że różnice między Polską a krajami wysoko rozwiniętymi w kontekście m.in. struktury gospodarek są "charakterystyczne dla procesu doganiania”. Do wypełnienia kryteriów postawionych przed Polską ma z kolei przybliżyć nasz kraj wychodzenie gospodarki z ostatniego kryzysu.

Resort finansów podał jednocześnie, że nie ma przybliżonej daty przyjęcia wspólnej waluty przez Polskę. Najważniejszym obecnie elementem polityki gospodarczej ma być “wzmacnianie potencjału i konkurencyjności gospodarki”.

źródło: tvn24.pl

ZOBACZ TAKŻE: Kontrowersje wokół rosyjskiego dyskontu. Wraca pod inną nazwą