Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Strefa Euro

Strefa Euro

euro
19.05.2024 12:18 Kiedy euro w Polsce? Minister finansów postawił sprawę jasno

Powracająca regularnie dyskusja dotycząca przyjęcia w Polsce waluty euro rozgrzewa zarówno internautów, jak i ekspertów od finansów. Tym razem głos w sprawie ewentualnej zmiany waluty zabrał sam minister finansów – Andrzej Domański. Uczynił to podczas transmisji na żywo w mediach społecznościowych. 

pieniądze, euro, portfel
16.03.2024 12:25 Euro byłoby lepsze niż polski złoty? Ekspert wyliczył konkretne skutki

Polska powinna przyjąć euro i zrezygnować z polskiego złotego? Zdaniem eksperta nasz kraj mógłby na tym sporo zyskać. Prof. Artur Nowak-Far z Kolegium Gospodarki Światowej SGH wyliczył konkretne skutki pojawienia się euro w portfelach Polaków. Jego stanowisko jest jednoznaczne.

Banknoty euro i złote
21.02.2024 16:35 Co z wprowadzeniem euro w Polsce? Jest stanowisko resortu finansów

Kwestia wprowadzenia euro w Polsce wciąż pozostaje aktualna. W kolejnej odsłonie tej sprawy, posłowie Prawa i Sprawiedliwości postanowili zapytać nowy rząd, jak obecnie wygląda kierunek w tejże kwestii i kiedy mogłoby nastąpić potencjalne wejście naszego kraju do strefy euro.

Banknoty euro
02.02.2024 22:19 Kolejny kraj wprowadza euro jako oficjalną walutę. Decyzja już zapadła

Początek lutego stał się przełomowym momentem dla jednego z europejskich krajów. Oficjalną walutą stało się bowiem w nim euro. Co najciekawsze, kraj ten nie znajduje się w Unii Europejskiej, zaś przez najbliższe kilka miesięcy nadal będzie akceptowana poprzednia waluta.

Banknoty euro
25.09.2023 14:36 Opóźnienie w strefie euro. Europejski kraj już ogłosił, podano datę

Rozszerzenie strefy euro w najbliższych latach natrafiło na spore opóźnienie. Jeden z europejskich krajów, który zamierzał przyjąć wspólną walutę, już ogłosił swoją decyzję.

Banknoty Euro
04.07.2023 12:34 Bułgaria chce płacić w Euro. Trwają negocjacje

Przyjęcie euro przez Bułgarię będzie możliwe dopiero za trzy lata. Sami Bułgarzy postanowili jednak nie czekać aż tak długo, zatem wpadli na lepszy pomysł - chcą dopuścić euro do obiegu w kraju, zachowując jednocześnie lewy.

euro - unsplash
01.02.2023 18:25 Dobre wieści inflacyjne z Chorwacji. Powodem wprowadzenie euro

Początek roku oznaczał zastąpienie chorwackiej kuny europejską wspólną walutą. Pierwsze doniesienia mówiły o drożyźnie. Jednak oficjalne dane urzędów statystycznych zdają się przeczyć tej tezie.W narracji przeciwko przyjęciu euro, według doniesień Business Insidera, miała brać udział Telewizja Polska. Na chorwackich bazarach mieli szukać osób niezadowolonych z wprowadzenia wspólnej waluty.

euro-markus-spiske-ms6N-gBtbCQ-unsplash
05.01.2023 19:55 Glapiński: „Przyjęcie euro przez Polskę szkodliwe, oznaczałoby radykalny spadek tempa wzrostu”

Coraz więcej sąsiadów Polski przyjmuje europejską walutę, zdaje się, że nie jest to w tych krajach temat tak dzielący jak w Polsce. Wielu Polaków uważa, że przyjęcie przez nasz kraj tej waluty byłoby w tej chwili szkodliwe. Opinię tę, którą często widzimy w komentarzach internautów pod artykułami podejmującymi kwestię euro w Polsce podziela prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Unia Europejska
01.01.2023 19:58 Chorwacja przyjęła euro. Sikorski, Bosak, Miller i inni komentują

Kilka dni temu informowaliśmy, że Chorwacja dołączyła do strefy euro, żegna się ze swoją narodową walutą – kuną. Kraj ten staje się więc już 20 członkiem strefy euro.Coraz więcej sąsiadów Polski przyjmuje europejską walutę, zdaje się, że nie jest to w tych krajach temat tak dzielący jak w Polsce. W naszym kraju kwestia ta jest bardzo kontrowersyjna i każda wzmianka o euro w Polsce niesie za sobą lawinę komentarzy i ostrych publicznych debat.

euro-markus-spiske-ms6N-gBtbCQ-unsplash
29.12.2022 21:31 Chorwacja przyjmuje euro. Szykują się zmiany

Kuny i lipy, kojarzące się Polakom ze słonecznymi wakacjami nad Adriatykiem, odchodzą do lamusa. 1 stycznia 2023 r. Chorwacja dołączy do strefy euro i pożegna swoją narodową walutę. Od 5 września 2022 r. wszystkie sklepy i punkty usługowe w Chorwacji musiały podawać ceny w dwóch walutach: euro i kunach. Sami Chorwaci już wcześniej mogli się jednak dość dobrze zaznajomić ze wspólną walutą. – Na co dzień posługuje się nią blisko 70 proc. przyjeżdżających z zagranicy turystów. Co więcej, euro jest bardzo mocno zakorzenione w chorwackim sektorze bankowym: większość depozytów, jak i kredytów jest we wspólnej walucie lub do niej indeksowanych. Na strefę euro przypada także lwia część obrotów handlowych kraju – wyjaśnia Bartosz Sawicki, analityk fintechu wielowalutowego Cinkciarz.pl.

GIEŁDA
20.12.2022 16:42 Bez KPO złoty będzie dużo słabszy

Brak porozumienia między Polską a Komisją Europejską ws. środków z Krajowego Planu Odbudowy może pogorszyć sytuację złotego na rynku. Według ekspertów, w przyszłym roku złoty może znacznie osłabnąć względem euro.Obecnie kurs złotego do euro powoli spada. W październiku unijna waluta kosztowała 4,90 zł, zaś teraz - już poniżej 4,70 zł. Tak wynika z informacji portalu Interia.pl.Wszystko dzięki umacnianiu się euro w stosunku do dolara. Obecnie kosztuje ono 1,06 dol., schodząc o 1 centa od informacji Europejskiego Banku Centralnego o podniesieniu stóp procentowych.Na takiej sytuacji korzysta złoty. Jednak zapowiedzi nie są do końca optymistyczne jeżeli chodzi o przyszły rok.