Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Euro byłoby lepsze niż polski złoty? Ekspert wyliczył konkretne skutki
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.03.2024 12:25

Euro byłoby lepsze niż polski złoty? Ekspert wyliczył konkretne skutki

pieniądze, euro, portfel
Fot.: materiały własne redakcji

Polska powinna przyjąć euro i zrezygnować z polskiego złotego? Zdaniem eksperta nasz kraj mógłby na tym sporo zyskać. Prof. Artur Nowak-Far z Kolegium Gospodarki Światowej SGH wyliczył konkretne skutki pojawienia się euro w portfelach Polaków. Jego stanowisko jest jednoznaczne.

Euro w Polsce to tylko kwestia czasu?

Polski złoty powinien zostać zastąpiony przez euro? Polacy są mocno podzieleni w kwestii tego, czy nad Wisłą powinno dojść do zmiany waluty i przyjęcia pieniędzy, którymi zapłacimy w wielu krajach Unii Europejskiej.

Prof. Artur Nowak-Far z Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w programie "Newsroom" WP poruszył ten temat. Jego zdaniem przyjęcie w Polsce euro jest niczym racja stanu. Wyliczył konkretne, pozytywne skutki tej decyzji ekonomicznej. Stanowisko eksperta przekona Polaków do zmiany nastawienia i zrezygnowania z pieniędzmi z orzełkiem?

Masz w domu taki dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj

Euro pomoże wzmocnić Polskę?

Czy pieniądze mogą wpłynąć na bezpieczeństwo kraju? Zdaniem Prof. Artur Nowak-Far tak właśnie jest. Ekspert wskazuje, że Polska mogłaby na tym polu wiele zyskać w momencie, gdy ogłosi odejście od polskiego złotego.

ZOBACZ: Nie weźmiesz paragonu i będziesz miał kłopoty. Wydano pilne ostrzeżenie

- Wprowadzenie euro zwiększyłoby bezpieczeństwo Polski. [...] Każde zwiększenie naszego powiązania ze społecznością państw praworządnych, sojuszniczych i nam przyjaznych, jest rzeczą dobrą - mówił ekonomista.

"Euro jest dla Polski dobre"

Powodów do przejścia Polaków na euro ma być jednak jeszcze więcej. Ekspert wyjaśniał, że już teraz Warszawa ma sporo wydatków w tej walucie. Polski złoty ma nie oferować aż tylu pozytywnych skutków w kontekście finansów Skarbu Państwa.

ZOBACZ: Urząd oferuje darmowe sprzątanie. Nowy program to hit wśród emerytów

- Nie widzę powodu, dlaczego nie mielibyśmy wejść na drogę do euro. Nawet jeśli ktoś jest w tym temacie wstrzemięźliwy, to jednak euro jest dla Polski dobre. To się wiąże z naprawą finansów publicznych, zapewnieniem większej przejrzystości, zapewnieniem bardziej prawidłowego zarządzania długiem publicznym, pilnowaniem deficytu - wyjaśniał jednoznacznie prof. Artur Nowak-Far.

Co więcej, wprowadzenie euro miałoby sprawić, że Polska byłaby silniejsza nie tylko w kontekście finansów całego kraju. Euro zamiast złotego ma pozytywnie wpłynąć również na kwestie obronności i kredytowania wydatków na ten cel.

Źródło: money.pl